En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 9001 / ISO 9001 Belgesi Nedir?

ISO 9001 Belgesi Nedir?

ISO 9001 Belgesi nedir ?

ISO 9001 kalite güvence sistemi modeli ile kuruluşlar kalite sistemi kurabilir, mevcut kalite sistemini değerlendirebilir. Kuruluşlar kalite yönetim sistemlerini, iş süreçlerini disipline etmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için kullanmak istemektedir. Kuruluşların bu isteklerini yerine getirebileceği standartlar bütünü ise ISO 9001’dir. ISO 9001 belgesi ise kalite yönetim sistemlerinin şartlarının yerine getirilmesi halinde kuruluşa verilen belgedir. Şirket ISO 9001 belgesi alarak kalitesini uluslararası arenaya taşımak istiyorsa kalite yönetim sistemlerinin kurulması sırasındaki tüm şartları yerine getirmek zorundadır.

ISO 9001 Belgesi için Yapılan Denetlemeler

Kuruluş ISO 9001 belgesi almak isterse standartların belirlediği koşulları yerine getirmek zorundadır. Ardından belgelendirme kuruluşuna başvurularını yaparak belgeyi talep edebilirler. Belgelendirme kuruluşu bu aşamada öncelikle kuruluşun belgeyi almaya hak kazanıp kazanamayacağını  tespit etmek için denetlemeler yapacaktır. Denetleme neticesinde koşulların sağlanmış olduğu sonucu ortaya çıkarsa kuruluşa ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi verilecektir. Burada yer alan 2008, belgenin Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından son olara 2008 yılında revize edildiğini ifade etmektedir.

ISO 9001 Belgesi Sahibi Olan Kuruluşlar

ISO 9001 belgesini almak için kuruluşlar ciddi bir denetimden geçer. Bu süreçte kaliteye dair birçok alanda ISO standartları içeriğinde yer alan detayları özenle işlemesi gerekmektedir. Dolayısıyla hiçbir firma bu belgeyi sıradan bir sebepten istemez ya da belgeyi aldıktan sonra kalite konusundan taviz vermez. Önemli olan kalite yönetim sistemini kurup ISO 9001 belgesini aldıktan sonra kalite konusundaki işlerliği devam ettirmektir.

Her Ürün için Ayrı ISO 9001 Belgesi Gerekir mi?

Kuruluşlara kalite yönetim sistemi belgesi, belirli bir hizmet ya da mal için verilmemektedir. Kuruluşa verilen her hizmet ve üretilen her mal için oluşturulmuş sistemin doğrudan kendisine verilmiştir. Üstelik kapsamında sadece ürün ve hizmetler yoktur. Pazarlama, iletişim, insan kaynakları, finans, tasarım geliştirme, sevkiyat, ar-ge çalışmaları ve daha birçok alanda kalite yönetim sistemince değerlendirilmekte ve alınacak belge kapsamında kabul edilmektedir.

Ayrıca Bakınız.

ISO 9001 Belgesinin Faydaları

Maddi kazançların ön planda tutulup kalitenin aşağıları çekilmesi, değişen yaşam koşulları, işini kötü yapan firmalar, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir