En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 17025 / ISO 17025 Nedir?

ISO 17025 Nedir?

2000 yılının Mayıs ayında T ürk Standartları Enstitüsü tarafından yayınlanmış olan ISO 17025,  deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının yeterliliği için genel şartlardır. Uluslararası alanda bir laboratuvarın spesifik testleri gerçekleştirebileceğine dair kanıt olduğu da söylenebilir. ISO 17025, uluslararası bir standarttır. Bu standart, laboratuvarların kalite ve teknik sistemlerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

ISO 17025 ile laboratuvarlar teknik açıdan yeterli olduklarını, verilerinin geçerli olduğunu ortaya koyabilir. Bunun yanında ISO 17025’te kendini ispat etmek isteyen tüm deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının gerçekleştirmesi gereken şartlar yer almaktadır.

ISO 17025 ile Amaçlanan Nedir?

ISO 17025 standardına uygunluk sağlandığında laboratuvar akreditasyona hazır hale gelmektedir. Resmi tanınırlık belgesi olarak tanımlanan akreditasyon, laboratuvarın uluslararası sahada tanınmasını sağlamaktadır. Bu süreç ile pazarda rekabet artacak, test sonuçları uluslararası alanda kabul edilecek, müşterinin güveni daha rahat kazanılacaktır.

Laboratuvarların ISO 17025 standardına uygunluğu, bir takım prosedürler sayesinde gerçekleşmektedir. Bu süreci yakından takip edecek ve devamlı bilgi sunacak firma ile anlaşmanız yararınıza olacaktır. Danışmanlık firması sizin için uygunluk sonuçlarını rahatlıkla temin edebilir.

ISO 17025 Süreci Nasıl İşlemektedir?

Öncelikle güvenebileceğiniz, köklü ve başarılı bir firma ile anlaşmalısınız. Daha sonra hazırlanan dosyayı TÜRKAK’a sunmalısınız. Başvurunuzun değerlendirilmesi süresince gerekli evraklara göz atılarak varsa eksikliklerin temin edilmesi belirtilecektir. Sonrasında denetim tarihi hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Aynı şekilde denetimin yapılacağı tarih hakkında da anlaşma sağlanacaktır.

Anlaşmanın ardından denetim yapan grup önce doküman kontrolü yapar. Daha sonra bu aşama başarılı şekilde geçilirse saha denetimi basamağına geçilir. Önemli olan saha denetimidir. Çünkü standart uygunluğu burada netleşecektir. Herhangi bir uygunsuzluk söz konusu olduğunda belli bir süre verilerek giderilmesi belirtilir.

Denetim sona erdikten sonra denetim grubu tarafından tutulan rapor TÜRKAK’a sunulur. TÜRKAK yönetim kurulu akreditasyon kararını duyurur.

ISO 17025 Uygunluğu Zorunlu mu?

Bugün tüm laboratuvar alanlarında ISO 17025 uygunluğunun arandığını söylemek yanlış olacaktır. Çemberin oldukça dar olduğu göze çarpmaktadır fakat akreditasyon ile daha sağlıklı ve kaliteli adımların atılmış olduğu da ortadadır. Bu süreç takip edildiğinde pek çok laboratuvar alanında zorunluluk olacağını söylemek hata olmaz. Şimdilik gıda laboratuvarları başta olmak üzere birkaç alanda zorunlu olan ISO 17025 uygunluğu kısa süre sonra pek çok alanda da zorunlu hale getirilecektir.

ISO 17025 Uygunluğunun Avantajları Nelerdir?

ISO 17025 uygunluğu, her şeyden önce güven kazandırmaktadır. Tercih edilirliği arttırmakta, pazarda söz sahibi olmanızı kolaylaştırmaktadır. İş hacmini ve personel bilincini yükselten uygunluk, tüm kriter ve şartların sorunsuz şekilde ortaya konmasını sağlamaktadır.

Müşterilerin istek ve şikâyetlerine çözüm sunan ISO 17025, disiplinli çalışma prensibine bağlı düzen de sağlamaktadır. Önlem alabilmek adına oldukça etkili olan uygunluk standardı, düzeltici faaliyetlere gerek kalmadan sorunu en aza indirgemeyi amaçlamaktadır. Hepsinden önemlisi de uluslararası sahada kabul edilirliği mümkün kılmaktadır. Kuruluşun yurt dışından pay almasını belli bir müşteri kitlesini kazanmasını kolaylaştırmaktadır. Garanti belgesi adı ile vurgulamak çok doğru olmasa da uygunluk standardı sayesinde müşteri kendini daha güvende hissetmektedir. Aynı şekilde seçilirken tedirginlik yaratmaması da uygunluğun akılcı bir seçenek olduğunun kanıtıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir