En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 14001 / ISO 14001 Belgesinin Faydaları

ISO 14001 Belgesinin Faydaları

ISO 14001 çevre yönetim sistemi işletmelerin çevreye verdiği zararı gözle görülür derecede azaltmıştır. Müşteri ve iş ortaklarına sunulabilecek bu tür belgeler işletmeye ciddi kazançlar sağlayacaktır. ISO 14001 belgesine sahip olmanın hiç bir zararı olmadığı gibi çok sayıda faydası vardır. Özellikle kalkınmaya önem veren, büyüme hedefi olan, hedef kitlesini genişletmek isteyen işletmelerin ISO 14001 belgesine sahip olması gerekiyor. Belgeyi almak için hatırı sayılır bir harcama ve zaman gerekebilir ama belge alındıktan sonra ciddi kazançlar sağlanmasında etkili olacaktır. Bu nedenle ISO 14001 belgesi için yapılacak harcamaları gider olarak değil ileriye yatırım olarak görmek gerekir.

Yasal Mevzuatlara Uyum

ISO 14001 belgesi olan işletmeler, uluslararası ve ulusal alanda var olan yasal mevzuatlarla uyum içinde olacağından belge sahibi olmayanlardan bir adım önde olacaktır. Bu durum piyasalarda tanınılırlık açısından işletmeye avantaj sağlayacaktır. Sektöründe ISO 14001 belgesi olan firmalar şeklinde yapılan aramalarda olmak işletme için önemli bir detaydır.

Belge Almada Kolaylık

Çevreyi etkileyecek yönde faaliyet gösteren firmaların bazı çalışmalarında yer seçimi, yer izni, yetki belgesi gibi prosedürlerle karşılaştıkları bilinmektedir. ISO 14001 belgesi olanların bu tür prosedürlerde fazla zorlanmayacakları, talep edilen izni ve belgeyi daha kolay alabileceği bilinmektedir. Bu durum özellikle yeni yatırımlarda işletmelere ciddi fayda sağlayacaktır. İşletme aynı yatırım ürünüyle ilgilenen diğer işletmeden daha şanslı olacaktır.

İtibar Kazanımı

İşletmelerin var olduğu sektörde itibar kazanması gelişme  büyüme için olmazsa olmazlardandır. İş anlaşmalarının sağlanmasında, yatırımlara ortak bulma gibi durumlarda işletme itibarı önemli bir görev üstlenmektedir. ISO 14001 belgesi işletmenin ulusal ve uluslararası alanda itibarının artmasında doğrudan etkilidir. Müşteriler ve iş ortakları gözünde itibar kazanmış bir işletme tercih sebebi olacaktır. Müşterilere çevre yönetimi konusunda yükümlülüğünüzün olduğunu göstermek için ISO 14001 belgesi şarttır. Bu şekilde müşterilere güvence verilebilir; müşterinin güvenir artar ve bu durum kazancın artmasına etki eder.

Ekonomik Kazançlar

ISO 14001 belgesi almak için işletme öncelikle bu sistemi oluşturmak adına ciddi miktarlarda harcama yapabilir. Aynı şekilde sistemi oluşturabilmek için danışmanlık firmasıyla anlaşabilir ve bunu da gider hanesine yazabilir. Belgeyi sahibi olmak için belgelendirme kuruluşlarına ödemeler yapılması da gerekecektir. Ancak tüm giderler işletme için gereksiz harcama değildir. Yapılan bu harcamalar sayesinde oluşturulan çevre yönetim sistemi ve sahip olunan ISO 14001 belgesi işletmeye ciddi ekonomik kazançlar sağlayacaktır. Dolayısıyla sistem ve belge için yapılan harcamalar kısa sürede kendini amorti edebilecektir. ISO 14001 belgesi ile çevre etkileri kaynaklı maliyetlerde düşüş görülecektir. Sahip olunan doğal kaynaklar etkin kullanıldığından masraflar azalacak ama verim artacaktır. Birçok alanda yapılan giderlerde azalma görülecektir.

Olumlu Personel

İşletmenin ISO 14001 belgesi ile sağladığı kazanımları yönetimin keyfini yerine getirecek ve bu durum doğal olarak işçiye, personele yansıyacaktır. İş yeri kalitesindeki artış işçinin moralinin yükselmesine etki edecek ve işçinin çalıştığı iş yerine bağlılığı artacaktır. Çevre yönetim sisteminin oluşturulma aşamasında personele verilecek eğitimler sayesinde çalışanlarda çevre bilinci gelişecek, işiyle daha yakından ilgilenecek ve çalışanın performansı artacaktır.

Rekabette Avantaj

İşletmesinin kalitesini tescillediği bir belge sahibi olması elbette rakip işletmelerden kendisini ayıracaktır. ISO 14001 belgeli işletmelerin pazar payında ciddi bir artış görünecek ve işletmeler piyasada daha tanınır hale gelecektir. Tüm bunlar rakiplerle aradaki mesafenin fazlaca açılmasına olanak sağlayacaktır. ISO 14001 belgesine sahip olarak rekabete girilen işletme sayısı ciddi oranda düşürülebilir. Bu alanda sadece yine belge sahibi olan işletmelerle rekabet halinde olacağından söz konusu işletmenin birçok alanda şansı artacaktır.

Ayrıca Bakınız.

ISO 14001 Danışmanlık

ISO 14001 Danışmanı

Birçok canlının yaşam alanı olan çevrenin, dış etkenler ve özellikle insanlar tarafından kirletilmesi sonucunda çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir