En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 10002 / ISO 10002 Belgesi

ISO 10002 Belgesi

Müşteri şikayetleri yönetimi belgesi olan ISO 10002, ticaret alanında müşteri ile işletmeler arasındaki ilişkilerin bir anlamda yönetilmesini ele alan maddelerdir. Çok sayıda hizmet veren işletmenin olması müşteri olan insanlarında beklentilerinin artmasına neden olmuştur. ISO 10002 belgesi sahibi iş yerleri müşterilerine gereken değeri vererek markalaşma yolunda ilerlerken hizmet alan kişilerinde kalite standartları aynı düzeyde yükselmektedir.

ISO 10002 Belgesinin Faydaları Nelerdir?

Müşteri memnuniyetini ilkesini her şeyin üzerinde tutulması gerektiğini her defasında işletmelere hatırlatan maddelere sahip olan ISO 10002 belgesi, memnuniyet kavramının karşılıklı olmasına katkı sağlamaktadır. Piyasada olan konumunun güçlenmesini sağlayan bu belge aynı zamanda müşterinin gözünde de daha değerli olmayı sağlamaktadır.

Üstelik müşterilerden alınan geri bildirimler sayesinde işletmenin geleceği için en uygun yol izlenir. Firmaların müşterilerini elde tutabilmeleri için ek bir reklam ya da promosyon gibi organizasyonlara gerek kalmadan ISO 10002 belgesi ile memnuniyet ilkesine olan bağlılıklarını kanıtlayabilirler.

ISO 10002 Belgesini Kimler Alabilir?

Müşteri memnuniyeti esasına dayalı maddeleri kapsayan ISO 10002 belgesi, müşterisine değer veren her türlü kamu ya da öze kuruluşlar gereken yerlere başvuruda bulunarak alabilmektedir. Bu noktada sadece kazanç elde eden işletmeler değil, gönüllü olarak insanlara hizmet veren kuruluşlarda bu belge dahilinde hizmet vermeyi tercih edebilir.

ISO 10002 Belgesi Standardı Maddeleri Nelerdir?

Müşterilerden gelen şikayetleri fırsata çevirmek adına ISO 10002 standardı maddeleri işletme ile müşteri arasındaki dengenin korunmasındaki en önemli standartlardan biridir. Şikayetler doğrultusunda müşteri beklentilerini saptamak ve daha etkili iyileştirme çalışmalarında bulunmak mümkündür.

Oldukça geniş kapsamlı bir müşteri memnuniyeti belgesi olarak içeriğinde müşterinin atıfta bulunduğu noktalar, şikayetçi olan müşteri, şikayetleri ele alan merci ve müşteriye kılavuzluk niteliğinde olabilecek bazı özellikler yer almaktadır. Müşteri memnuniyetine gereken önemi verdiği için ISO 10002 belgesi almak isteyen kuruluşların etkili bir yol izleyerek bu belgeye sahip olabilmek için danışmanlık hizmeti alabilecekleri Macroteknik bu alanda profesyonel olarak faaliyet göstermektedir.

ISO 10002 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 10002 belgesini almak isteyen kuruluşların izleyebilecekleri iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; firmaların kendi bünyelerinde oluşturacakları personel kadrosunun müşteri memnuniyeti belgesi standartlarını inceleyip bu maddeleri karşılayacak yeteneğe sahip olanların gerekli eğitimleri almalarını sağlamak ve ardından standart maddelerini yerine getirebilecek bir sistem ile müşteri memnuniyeti yönetimi sertifikası alınabilir.

Bu seçenek firmalar tarafından çok fazla tercih edilmemekle birlikte, uzun bir süreci kapsaması ve söz konusu sitemdeki olası başarısızlıklar farklı bir yolun daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır. İkinci yöntem ise daha kolay ve kısa zamanda belgeyi almayı sağlayan bir yoldur. Bu alanda hizmet veren danışmanlık firmalarından hizmet almak ISO 10002 belgesi alma sürecini kısaltacağı gibi işletmenin kendi içinde yaşayacağı sorunlarında en aza indirilmesine yardımcı olur. İşletme kusurlarının farklı bir açıdan bakılmasını mümkün kılan danışmanlık şirketleri ile eksiklikleri tamamlamak ve müşterinin istek ve beklentilerine uygun şekilde hizmet verir hale gelmek mümkün olur. Ayrıca uzun vadede işletmelerin geleceğine yön verilmesi ve kalıcı olunmasında da müşteri memnuniyeti yönetimi standardı danışmanlık hizmetlerinin pek çok faydasından söz etmek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir