En Son Yazılar
Anasayfa / CE Belgesi / CE Belgesi ile CE İşareti

CE Belgesi ile CE İşareti

CE kısaltması, İngilizcede Conformite European olarak bilinen Avrupa’ya uygunluk sözcüğünü karşılamaktadır. Ürünlerin Avrupa standartlarına uygun olduğunu belirtmek için kullanılan CE kısaltması, kalite ve güven sözcüğü ile eşdeğer anlama gelmiş bulunmaktadır. İhracat ürünlerinde aranan temel kriterlerden biri olan işaret, bugün Avrupa Birliği ülkeleri ile ekonomik bağın merkezinde bulunmaktadır. İhraç edilmek istenen ürünlerde CE işaretinin bulunmaması, ürünün pazara girmesine engel olmaktadır. Tüm bu süreçte üretici veya ihracatçıların da tek seçeneği CE belgesini temin etmektir.

CE Belgesi Nedir? Ne İşe Yaramaktadır?

Avrupa’da serbest ticaretin kuralı olan CE belgesi, bugün ekonomik kriterleri de belirlemektedir. Avrupa Birliğine bağlı ülkelerden birinde bulunuyorsanız ve ürününüzü pazarlama niyetindeyseniz diğer ülkelerden herhangi birine CE işareti aldıktan sonra göndermek durumundasınız. Aynı kural Avrupa Birliği olmayan ülkeler için de geçerlidir. Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin herhangi birinin ticaret yapabilmesi CE işaretine bağlıdır. Ürünlerinde CE işareti bulunmayan hiçbir üretici satış gerçekleştiremez.

CE Belgesinin Alınması Zorunlu mu?

Avrupa ülkelerinden herhangi birine ürününüzü satmak istediğinizde CE işaretini ürün üzerine yerleştirmiş olmanız gerekmektedir. Aksi halde ürün pazara giriş yapamaz. Yapsa da kısa süre sonra piyasadan toplatılır. CE belgesinin temin edilmesi, ürünün belli kriterlere sahip olduğunun kanıtıdır. Bu nedenle zorunluluğunun bulunmasında fayda vardır. CE işareti olan ürünler deneylerden, laboratuvar kriterlerinden geçmiş demektir. Dolayısıyla alıcının güvenini kazanmak adına işaret önemli yer tutmaktadır.

CE belgesi, AB ülkelerinden birinde ürününü satmak isteyen her üreticinin alması gereken bir belgedir. Bu süreçte adım adım yanınızda olacak size yol gösterecek ve maddi yükümlülüklerinizi en aza indirecek danışman firmayla çalışmanız oldukça avantajlı olacaktır.

CE Belgesi Nasıl Alınır?

CE belgesini alıp ürünlere yerleştirmenin ilk adımı danışman firma ile anlaşmaktır. Süreci hızlandıracak, profesyonel bir ekip olan Macroteknik bu süreçte yanınızda olacaktır. Anlaşma sağlandıktan sonra atılacak ilk adım ise ürünün tanıtımıdır. Ürün açıklandıktan sonra hangi direktifler dâhilinde hazırlanacağı, standartlarının ne olacağı belirlenir. Belirleme işlemleri yapılıp gerekli evraklar hazır kılındığında en önemli detay olan teknik dosyaya geçilir. Teknik dosya, ürününüzün CE işareti almasını sağlayacak evraklar bütünüdür. Bu nedenle iyi bir firma ile anlaşıp en hızlı sürede belgenin temini sağlanmalıdır.

Üreticiler CE işaretini kendileri yerleştirebilmektedir fakat bu durum ürünün risk derecesine bağlıdır. Ürününüzün risk derecesi düşükse beyannamede bulunduktan sonra kendiniz CE işareti yerleştirebilirsiniz. Riski yüksek ürünler için üretici beyannamesi yeterli olmayacaktır. Bu nedenle danışman firma ile onay veren kuruluşlara başvuruda bulunmanız gerekir. Bu süreci ve takip kısmını idare edecek olan da güvendiğiniz firmanız olacaktır.

CE Belgesi ve Firmalar

CE belgesi almak isteyen üreticilere bu süreçte yardımcı olacak pek çok firma bulunmaktadır. Uygun fiyata ya da hızlı şekilde işaretin temini hakkında söz veren firmaları oldukça dikkatli seçmelisiniz. Aksi halde maddi manevi zarara uğramanız mümkündür. Profesyonel ve başarılı bir geçmişse sahip olan danışman firmalar, sizin CE işaretini almanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle olabildiğince köklü ve güvenilir firmaları tercih etmelisiniz. Macroteknik CE işareti alma sürecinde yanınızda olabilecek en güvenilir ve profesyonel firmalardan biridir.

Ayrıca Bakınız.

CE Belgesi

Üretilen ve ihraç edilen ürünler için CE belgesinin zorunlu olması, ithalatçı ve üreticisinin sorumlu olduğu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir