En Son Yazılar
Anasayfa / CE Belgesi / CE Belgesi Danışmanlık

CE Belgesi Danışmanlık

CE işareti olarak da bilinen CE belgesi, üretilen ürünlerin AB sınırları içinde serbestçe dolaşması için gereklidir. CE belgesi 1 Ocak 2004 tarihi itibarıyla zorunlu hale getirilmiştir. İthalatçı firmalar ithal ettiği ürünlerde CE işareti kullanmak zorundadır. Conformite Europen kelimelerinin kısaltması olan CE işaretinin ifade ettiği anlam ürünün Avrupa normlarına uygunluktur. Üretilen ürünün birçok bakımdan Avrupa ürün mevzuatına uyum sağladığına işaret etmektedir.

CE Belgesi danışmanlık firmaları yardımıyla alınabilmektedir. CE belgesi için danışmanlık hizmeti veren firmalar mevzuata tam anlamıyla hakimdir. Dolayısıyla CE belgesi alma sürecinde zaman kazanmanızı sağlarlar. CE belgesi gerektiren 23 kalem ürün grubu bulunmaktadır. Bu direktiflerde üretim ve ticaret yapan tüm firmaların CE belgesi alması zorunludur.

CE Belgesi Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Firmanız için CE belgesi almak istiyorsanız; bu alanda danışmanlık hizmeti veren Macroteknik Danışmanlık’tan yardım alabilirsiniz. CE belgesi danışmanlık hizmeti alabilmek için öncelikle bu alanda hizmet veren firma ile anlaşma sağlamalısınız. Firmanın sunduğu şartlar sizin için uygunsa anlaşma sağlayarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu alanda hizmet veren hemen her danışmanlık firması sözleşmesiz çalışmamaktadır.

CE Belgesi Danışmanlığı Veren Firmalar

CE belgesi veren firmalar genellikle ISO belgelerine yönelik hizmetler de sunmaktadır. CE belgesi danışmanlığı yapan firmalar arasında tercih yaparken sunulan hizmetleri, verilen eğitimleri, firmanın geçmişteki çalışmalarını değerlendirmeyi unutmamalısınız. Danışmanlık firmaları, işletmenizin CE belgesi alması için gerekli belgelerin hazırlığını sizinle birlikte yaparak; anlaşmalı olunan belgelendirme kuruluşlarının da yardımıyla CE belgenizi kısa sürede almanıza yardımcı olacaktır.

CE Belgesi Danışmanlık Ücretleri

CE belgesi alırken belgelendirme kuruluşuna, belge alabilmek için çeşitli hazırlıklara ücretler ödenmektedir. Bunun yanında tüm belgelendirme sürecinde yanınızda olan danışmanlık firmasında da anlaşmanız dahilinde ücret ödemeniz gerekmektedir. Ücretler konusunda net bir aralık vermek olanaksızdır. Hizmet kapsamı, verilen eğitimler, firmanın büyüklüğü gibi birçok detay CE belgesi için danışmanlık hizmet fiyatlarını değiştirmektedir. Belge almaya karar verdikten sonra birkaç danışmanlık firması değerlendirerek uygun teklifi tercih edebilirsiniz. CE belgesi için ödeyeceğiniz ücretleri gereksiz bir gider olarak düşünmemelisiniz. CE belgesi olmadan üretim yapan kapsam dahilindeki firmalar, denetlenmekte ve çeşitli yaptırımlarla cezalandırılmaktadır.

CE Belgesi Danışmanlık Hizmet Kapsamları

CE belgesi veren danışmanlık firmalarının verdiği hizmetler ve yöntemleri değişken olabilmektedir. Bazı firmalar belgelendirme aşamalarında danışmanlık verirken ek olarak eğitimler de verebilmektedir. CE belgesi danışmanlığı yapan firmalar öncelikle firmanızda CE belgenizi almanıza engel olabilecek yanlışları ve eksikleri tespit edeceklerdir. Ortaya çıkan rapordan sonra nasıl bir yol izleneceğine karar verilir ve çalışmaya başlanır. Tüm faaliyetler ve evraklar tamamlandıktan sonra belge almak için belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılabilir. Başvuru verilmesinin ardından firmada yapılacak denetlemeler neticesinde belge almaya hak kazanmanıza karar verilmişse kısa sürede belgenizi alabilirsiniz. Başvuruda sorun görünmüşse danışmanlık firmanız her şeyi tekrar gözden geçirecek ve başvuruyu tekrar yapabilecektir. Tüm bu süreçte danışmanlık firmanızla yaptığınız anlaşma ne kadar kapsamlıysa firmanın bu süreç için harcadığı vakit o kadar az olacaktır.

CE Belgesi Alırken Danışmanlık Hizmeti Şart mıdır?

CE belgesinin alınması bazı sektörlerde zorunludur ama bu belgeyi almak için danışmanlık firmasıyla çalışma zorunluluğunuz yoktur. Süreci danışmanlık firmasıyla birlikte yönetmeniz işlemlerin daha sağlam adımlarla ilerlemesine ve neticenin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle CE belgesi alırken birlikte çalışmaya karar vermeniz en doğrusudur. Firma ile çalışmak istemezseniz birçok prosedürle uğraşmanız gerekecek; bu durumda firmanızda çalışma sisteminizin bozulması ihtimali doğacaktır.

Ayrıca Bakınız.

CE Belgesi

Üretilen ve ihraç edilen ürünler için CE belgesinin zorunlu olması, ithalatçı ve üreticisinin sorumlu olduğu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir