En Son Yazılar
Anasayfa / TSE Belgesi / TSE Belgesi Nedir?

TSE Belgesi Nedir?

Türk Standartları Endüstrisi adlı kurum tarafından verilen ve Türk Standartlarına uygunluk belgesi olan TSE; kurum ve kuruluşların üretime yeterlilik ya da ürünlerin belirlenen standartlara uygunluğunu saptamak amacıyla verilen bir belgedir. TSE belgesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. 1964 yılından beri markalar için ürün belgelendirmesi niteliğinde olan bu uygulama ile üreticilerin kaliteli ve standartlar doğrultusunda üretim yapmaya teşvik edilmeleri amaçlanmıştır. Diğer yandan TSE belgesi sayesinde tüketicilerinde can ve mal güvenliklerinin korunması amaçlanmıştır.

TSE Belgesinin Faydaları Nelerdir?

Üretici ve tüketicilerin büyük ölçüde menfaatlerini kapsayan TSE belgesi tüketiciler için yüksek kalite standartlarında ürün ve hizmet almayı sağlamaktadır. Üreticiler için ise devlet ihalelerine girebilme, müşteri güveni sağlayabilme ithalat ve ihracat hizmeti verebilmelerini sağlamaktadır. TSE belgesi bulunan ürünlerin maliyetinde düşüş yaşanırken bu durum ticaret alanında artışa neden olmaktadır. Böylelikle tüketiciler uygun fiyata ürün ya da hizmet satın alırken üretici firmalarda devamlılığı söz konusu olan kazanç elde etmektedir. Üstelik kaliteli üretim ile de tüketicilerin gözünde güvenilir bir firma olmak kaçınılmaz olmaktadır. TSE belgesi aracılığı ile kurum ve kuruluşların içinde bulundukları pazara ulaşmaları daha da kolaylaşmaktadır.

TSE Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kalite standartları çerçevesinde üretim ya da pazarlama yapmak isteyen firmaların TSE belgesi almak istedikleri sırada bazı evraklarla birlikte başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İlk olarak kalite standartları belirlenmesi istenen kurum ya da kuruluşun varlığını gösteren bir belge istenmektedir. Belge başvurusunda bulunan kuruluş ve firma farklı ise aralarında bulunan bir sözleşmede gereken evraklar arasındadır. Ürünün üzerinde bulunacak şekilde marka tescil belgesi de başvuru evrakları arasında yer alması gereken evraklardan biridir.

TSE Belgesinin Devamlılığı Nasıl Sağlanır?

Üst düzey kalitede ürün ya da hizmet verebilmek için kuruluşların sahip oldukları TSE belgesinin devamlılığını sağlama yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda kalite kontrol yapabilen ve üretim alanı içinde devamlılığı sağlayacak bir tesisin olup olmadığına dair üretim alanı analizi yapılmaktadır. TSE belgelendirme koşullarının öngördüğü işlemler yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Türk kalite standartlarına uygunluğu tespit edilen kurum ve kuruluşlarına bir yıl geçerli belgelendirme tahsis edilmektedir.

TSE Belgelendirme Çeşitleri Nelerdir?

Sanayi alanında oldukça yaygın bir şekilde tercih edilen ve tüketicilerinde güvendiği bir marka haline gelen TSE belgesi uygulanmaya başladığı ilk günden itibaren hızlı bir yükseliş ile üretici ve tüketiciler için güvenli bir liman niteliği kazanmıştır. Endüstri alanında birden çok alan için yapılan belgelendirme işlemi kapsamında belge alınmak istenen alanın evrakları ile birlikte başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu noktada üretim sahalarının belgelendirilmesi, ürünlerin belgelendirilmesi, hizmet alanları, laboratuvarlar ve zararlı atık taşıyan araç karayollarının belgelendirilmesi gibi çeşitleri bulunmaktadır.

TSE Belgesi Nasıl Yenilenir?

1 yıl geçerli olmak şartıyla verilen TSE belgesi kurum ve kuruluşların düzenli aralıklarla yenilemek durumunda oldukları bir belgedir. Buna göre üretim yerinde kalite standartlarına uygunluk test ve tetkiklerin uygulanması ile yenileme süreci başlamaktadır. Herhangi bir eksiklik saptanmadığı durumlarda belgenin geçerliliği bir sene daha uzatılmaktadır. Eksikleri bulunan markalar için ise öncelikle eksikliklerin belirlenmesi ve bunların tamamlanması için ek süre verilir. Bu süre zarfında giderilmeyen eksiklikler doğrultusunda TSE belgesinin geçerliliği iptal edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir