ISO 9001 – iso9001belgesi.net http://www.iso9001belgesi.net iso9001belgesi.net Tue, 05 Sep 2017 08:14:57 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.2 http://www.iso9001belgesi.net/wp-content/uploads/2017/03/cropped-ISO-9001-32x32.png ISO 9001 – iso9001belgesi.net http://www.iso9001belgesi.net 32 32 126124985 ISO 9001 Danışmanı http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-danismani/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-danismani/#comments Thu, 16 Feb 2017 21:16:39 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=328 ISO 9001 danışmanı, ISO 9001 kalite belgesi veren firmalarda görev almaktadır. Danışmanlar, danışmanlıklarını yapacakları şirketlere en iyi hizmeti verebilmek için elinden geleni yapacaktır. Bu konuda şirketlere düşen en önemli görev danışmanlık firmasını seçerken bazı detaylara dikkat etmektir. ISO 9001 danışmanları, bünyelerinde çalıştıkları danışmanlık firmasının çalışma stiline uyum sağlamaktadır. ISO 9001 Danışmanı Ne İş Yapar? ISO …

The post ISO 9001 Danışmanı appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
ISO 9001 danışmanı, ISO 9001 kalite belgesi veren firmalarda görev almaktadır. Danışmanlar, danışmanlıklarını yapacakları şirketlere en iyi hizmeti verebilmek için elinden geleni yapacaktır. Bu konuda şirketlere düşen en önemli görev danışmanlık firmasını seçerken bazı detaylara dikkat etmektir. ISO 9001 danışmanları, bünyelerinde çalıştıkları danışmanlık firmasının çalışma stiline uyum sağlamaktadır.

ISO 9001 Danışmanı Ne İş Yapar?

ISO 9001 danışmanları, ISO 9001 kalite belgesi almak isteyen şirketlere, şirketin faaliyet gösterdiği alana göre uygulaması gereken adımlarda tam anlamıyla destek olmaktadır. Danışmanların görevleri ve iş yoğunluğu belge alınacak şirketin hangi alanda çalıştığına, çalışan sayısına, şirketin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. ISO 9001 danışmanları, danışman olma noktasına gelene kadar bir takım eğitimlerden geçmektedir. Firmayla çalışmaya başlayan herkes doğrudan danışmanlık pozisyonuna alınmamaktadır. Danışmanınız ayrıca kalite yönetim sistemini oluşturma süreci ve ISO 9001 standartları konusunda size eğitim verme görevinde de bulunabilir.

ISO 9001 Danışmanlık Ücreti Nedir?

ISO 9001 danışmanlık ücretinin yapılacak işin kapsamına göre değiştiğiniz bilmelisiniz. Danışmanlar, şirketinizi değerlendirdikten sonra çalışan sayınız, danışmandan beklentileriniz, firmanızın sektörü gibi bilgilerle bir rapor hazırlar ve bunun neticesinde fiyat belirlenir. Metal sektöründe çalışan bir şirketin danışmanlığı ile mobilya sektöründe hizmet veren bir firmanın danışmanlık ücreti aynı olamaz. Metal sektöründe iş yoğunluğu ve risk daha fazladır.

ISO 9001 Danışmanı Güvenilir midir?

Danışmanlar, firma çatısı altında görev aldıkları için burada bakılması gereken firmanın güvenilirliği olmalıdır. Firma, çalışanları konusunda sizi temin edebiliyorsa, daha önce başarılı işlere imza atmışsa o firmaya güvenebilirsiniz. Sizinle çalışacak olan danışmana yönelik bilgileri de firmadan talep edip gözden geçirebilirsiniz. Danışman güveninizi boşa çıkartır ve düşündüğünüz gibi bir destek göremezseniz; yine firma ile iletişime geçmelisiniz. Danışmanınızı değiştirme talebinde de bulunabilirsiniz.

ISO 9001 Danışmanı Seçerken Dikkat Edilecekler

ISO 9001 danışmanı herhangi bir iş büyük ihtimalle firma tarafından görevlendirilmektedir. Burada firma danışmanı görevlendirirken danışmanın uzman olduğu alanlara öncelik vermektedir. Bu konuda sizi rahatlatacak bir firmayla çalışmaya özen göstermelisiniz. Firmadan sizin danışmanınız olacak kişiyle ilgili geçmişe dönük bir rapor talep edebilirsiniz. Danışmanın, şirketin hizmet verdiği alanda daha önce belgelendirme yapmış olması bir artıdır.

The post ISO 9001 Danışmanı appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-danismani/feed/ 7911 328
ISO Belgesi Veren Firmalar http://www.iso9001belgesi.net/iso-belgesi-veren-firmalar/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-belgesi-veren-firmalar/#comments Wed, 15 Feb 2017 21:16:35 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=327 ISO belgesi verme yetkisi belgelendirme kuruluşlarına verilmiştir ama danışmanlık firmaları kalite yönetim sisteminin oluşturulmasına, eğitim ve belgelendirme alanında hizmet verebilmektedir. Yani danışmanlık firması denetlemeyi yapıp kalite belgesini hazırlayamaz ama bu belgenin alınması için gerekli tüm adımlarda ISO belgesi almak isteyen şirketlere destek olacaktır. Danışmanlık firmasının vermiş olduğu eğitimlerin bu anlamda çok desteği olacaktır. ISO Belgesi …

The post ISO Belgesi Veren Firmalar appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
ISO belgesi verme yetkisi belgelendirme kuruluşlarına verilmiştir ama danışmanlık firmaları kalite yönetim sisteminin oluşturulmasına, eğitim ve belgelendirme alanında hizmet verebilmektedir. Yani danışmanlık firması denetlemeyi yapıp kalite belgesini hazırlayamaz ama bu belgenin alınması için gerekli tüm adımlarda ISO belgesi almak isteyen şirketlere destek olacaktır. Danışmanlık firmasının vermiş olduğu eğitimlerin bu anlamda çok desteği olacaktır.

ISO Belgesi Veren Firmayı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ISO belgenizi almak için çalışacağın belgelendirme firmasını seçerken bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Ülkemizde günümüzde yaklaşık olarak 400 civarında belgelendirme firması bulunmaktadır. Bunlardan hangisi ile çalışacağınıza karar verirken belgelendirme firmasıyla ilgili detaylar yanında şirketinizin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Şirketinizin hizmet verdiği alanda size referans verebilecek bir firma sizin için öncelikli olmalıdır. Bu anlamda tecrübe sağlamış bir firma sizin belgelendirme işlerinizin ilerleyişi konusunda da pratik olabilecektir. Belgelendirme firmasının piyasadaki tanınılırlığı da önemli detaylardan bir tanesidir. Firma ne kadar tanınmışsa o kadar çok iş yapmış ve başarılı olmuş demektir. Belgelendirme firmasının akreditasyonuna da bakabilirsiniz. Ülkemizde faaliyet veren belgelendirme firmalarından yaklaşık 70 kadarı TÜRKAK’tan akredite olmuştur. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren ama yurtdışında bir akreditasyon kuruluşu tarafından akredite olmuş firmalar da tercih edilebilir.

Bunlar dışında firmayla dilediğiniz zaman iletişime geçebilmeniz, belge alabilmek için hazırlayacağınız kalite yönetim sisteminizin her adımında firmanın yanınızda olacak olması, firmanın verdiği eğitimler, eğitimlerin içerikleri, eğitmenlerin durumu, belgelendirme fiyatı gibi birkaç detayı da firma tercih aşamasında tetkik etmelisiniz. Sizin beklentilerinizi en üst düzeyde karşılayacak, tecrübeli danışmanlarıyla belgelendirme sürecini etkin bir şekilde yürüten, çözüm odaklı bir firma arıyorsanız Macroteknik Danışmanlık aradığınız firma olabilir.

ISO Belgesi Veren Firmalar Nasıl Çalışır?

ISO belgesi veren firmaların çalışma sistemi hemen hemen aynıdır. Firma öncelikle ISO belgesi almak isteyen şirketin kalite yönetim sistemini oluşturması için şirkete yardımcı olur. ISO standartlarına göre oluşması gereken bu sistemin her adımında şirkete gerekli bilgileri verecek olan firma ayrıca şirketten eğitime katılmak isteyenlere konuyla ilgili eğitim de verecektir. Eğitim alınması şirketin bu süreci daha net anlayıp daha kaliteli bir iş çıkarmasında etkili olacaktır. Firma daha sonra şirketin ISO belgesini alması için ilerleyeceği adımlar konusunda yardımcı olacaktır. Başvurular için hazırlanacak belgeler, başvuru adımları, denetim süreci gibi birçok konu için firmadan destek alınabilir. Belgeyi aldıktan sonra yapılacak ara denetimlerde de firma yapmanız gerekenler konusunda size yardımcı olacaktır. Aynı şekilde belge yenileme zamanı geldiğinde de firma destek olabilecektir.

ISO Belgesi Veren Firmalar Güvenilir mi?

Piyasada sahte ISO belgeleri ve bu belgelendirmeyi yapan sahte firmaların ortaya çıkması nedeniyle dikkatli olmakta yarar var. Firmanın güvenilir olup olmadığını anlamak için muhatabınıza kafanıza takılan her soruyu sormalısınız. Bir firmanın güvenilir olup olmadığı konusunda fikir veren en iyi şey referanslardır. İlerleyen dönemde mağdur olmamak adına ISO belgesi veren firma tercihinizi yaparken her detaya temkinli yaklaşmalısınız. Güçlü referansları, kaliteli hizmeti, geniş hizmet alanı ve yılların tecrübesiyle Macroteknik Danışmanlık güven konusunda sizi asla yanıltmayacaktır.

ISO Belgesi Veren Firmaların Hizmet Kapsamları

ISO belgesi veren firmalar, en başta şirketlere danışmanlık hizmeti verirler. Danışmanlık hizmeti kapsamında alınacak belge türüne göre yardım yapılacaktır. Şirketinizin şuandaki durumu, gelmesi gerektiği nokta belirlendikten sonra yapılacak işlemler tüm detaylarıyla tartışılır. Danışmanlık firmalarının bazıları belge alındıktan sonra yapılan ara denetimler için danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

The post ISO Belgesi Veren Firmalar appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-belgesi-veren-firmalar/feed/ 2557 327
ISO 9001 Nedir? http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-nedir/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-nedir/#comments Tue, 14 Feb 2017 21:16:27 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=325 ISO, International Organization for Standardization kelime grubunun kısaca yazılışıdır ve uluslararası standartlar örgütünün meydana getirdiği kalite yönetim sistemdir. ISO 9001 ise etkin kalite yönetim sistemini ifade eden bir standarttır. Kuruluşlar bu standartları oluşturduğunda ISO 9001 belgesi almaya hak kazanırlar. Teknoloji, iletişim gibi alanlarda ciddi gelişmeler, toplumları sıkı bir rekabete sürüklemiştir. Sektörde her geçen gün yeni …

The post ISO 9001 Nedir? appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
ISO, International Organization for Standardization kelime grubunun kısaca yazılışıdır ve uluslararası standartlar örgütünün meydana getirdiği kalite yönetim sistemdir. ISO 9001 ise etkin kalite yönetim sistemini ifade eden bir standarttır. Kuruluşlar bu standartları oluşturduğunda ISO 9001 belgesi almaya hak kazanırlar.

Teknoloji, iletişim gibi alanlarda ciddi gelişmeler, toplumları sıkı bir rekabete sürüklemiştir. Sektörde her geçen gün yeni gelişmelerin yaşandığı bir ekonomik yarış ortamı oluşmuştur. Oluşan bu düzende kuruluşun ayakta durabilmesi tüm sektörlerde müşterilerin ihtiyaçlarına uygun hizmet ve mal üretmek ile mümkün olabilmektedir. Bunun yapabilmek için kuruluşlar, daha tasarım aşamasından başlayıp üretim, pazarlama, satış sonrası sürecini kapsayan tüm aşamalarda kalite yönetim sistemini uygulamalıdır.

ISO 9001 Ne İfade Eder?

ISO 9001 kalite sistemine yönelik belge almak kuruluş için önemlidir. Kuruluşlar, bu standartları sağlayabildiğinde ISO 9001 belgesi almaya hak kazanırlar. Elde edilen bu belge kuruluştaki ürün ve hizmetlerin uluslararası arenada kabul edilmiş standartlara sahip olduğunu gösterir. Neticede alıcılara, müşterilere karşı kuruluş güven tazelemiş olur. ISO 9001 belgesi olan kuruluşlar, toplum içinde diğer kuruluşlardan farklı kabul edilirler.

ISO 9001 Standartlarının İçeriği

ISO 9000 serisinin 1994 yılındaki versiyonunda 27 tane standart ve doküman vardır ama bu dokümanların çoğunun kullanılabilirlik durumu karışıklıklara yol açmaktadır. ISO 9001 ve 2000 serisi standartlar 8 bölümden oluşmaktadır. Bunlar; kapsam, atıf edilen standartlar, konuyla alakalı terimler ve standartların tarifleri, kalite yönetim sistemi, firma yönetiminin sorumluluğu, var olan ya da olabilecek kaynakların yönetimi, ürün oluşturma ve ölçme, analiz etme ve iyileştirmedir. Bunun dışında kalite yönetim sistemi bölümü altında genel şartlar, dokümantasyon şartları şeklinde iki alt bölüm; yönetim sorumluluğu bölümü altında yönetimin taahhüdü, müşteri odaklı çalışmalar, firmanın kalite politikası, planlama, sorumluluk yetki ve iletişim, yönetimin gözden geçirmesi şeklinde alt bölümler vardır. Kaynak yönetimi altında ise kaynakların sağlanması, insan kaynakları, alt yapı, çalışma ortamı kısımları bulunmaktadır. Ürün gerçekleştirme kapsamında ürün gerçekleştirmenin planlanması, müşteri ile ilişki prosesler, tasarım geliştirme, satın alma, üretim ve hizmetin sağlanması, izleme ölçme cihazların kontrolü şeklinde alt bölümler bulunur. İzleme ölçme, genel, uygun olmayan ürün kontrolü, veri analizi, iyileştirme ise ölçme, analiz ve iyileştirme bölümü altında değerlendirilmektedir.

ISO 9001 Standartlarının Tarihsel Süreci

ISO 9001 standartlarının ilk hali 1963 yılında ABD Savunma teknolojisinde MIL/Q/9858 ismi ile kendini göstermiştir. Yıl 1968’i gösterdiğinde isim AQAP olarak NATO ütesi ülkelerde kullanılmıştır. 1979’da BS 5750 İngiltere’de kullanılmıştır. Sonrasındaki gelişimler günümüzdeki haline daha yakın hale gelmiştir. 1987 yılında ISO 9000 serisi ISO tarafından oluşturulmuştur. 1988 yılında ise CEN tarafından EN 29000 standartları kullanılmıştır. Yine 1988 yılında TS 6000 kalite güvence sistem standardı yayımlanır. 1991’de TS-EN-ISO 9000 oluşturulmuştur. Yıl 1994 olduğunda 9001:1994, 9002:1994, 9003:1994 standartları ISO tarafından revize edilmiştir. 1996 yılında EN 29000 serisi yeniden EN-ISO 9000 olarak yayınlanmıştır. 2000 yılında ise 9001:2000 ISO tarafından revize edildi ve yeniden yayınlandı.

Günümüzde ISO 9001

Standartların 1987 yılında yayımlanmasının ardından en fazla ilgiyi gördüğü bilinmektedir. ISO 9001 bugün ki halini alana dek birçok değişim yaşarak ilerlemiştir. Günümüzde de bu versiyondan sonra revize edilmiş kalite yönetim standartları kullanılmaktadır. Oluşan yoğun ilgi neticesinde şu anda bu standartlar, milletlerarası standartlar halini almıştır. Şu an itibariyle ISO 9001:2015 Versiyonu yayınlanmış ve tüm uygulayacılar 2018 yılı sonuna kadar bu versiyona geçiş yapacaklardır.

The post ISO 9001 Nedir? appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-nedir/feed/ 3872 325
ISO 9001 Belgesinin Faydaları http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-belgesinin-faydalari/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-belgesinin-faydalari/#comments Mon, 13 Feb 2017 21:16:23 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=324 Maddi kazançların ön planda tutulup kalitenin aşağıları çekilmesi, değişen yaşam koşulları, işini kötü yapan firmalar, zorlaşan denetimler neticesinde kaçınılmaz olmuştur. Yapılan istismarlar ile daha çok kazanmak hedefinde olan firmalardan farkınız olduğunu anlatabilmenin gösterebilmenin en iyi yolu ürününüzün ve hizmetinizin uluslararası arenada onaylanmış olmasından geçmektedir. Bunun için firmanız ISO 9001 kalite yönetimi sistemi standartlarına uygun şekillenmeli …

The post ISO 9001 Belgesinin Faydaları appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
Maddi kazançların ön planda tutulup kalitenin aşağıları çekilmesi, değişen yaşam koşulları, işini kötü yapan firmalar, zorlaşan denetimler neticesinde kaçınılmaz olmuştur. Yapılan istismarlar ile daha çok kazanmak hedefinde olan firmalardan farkınız olduğunu anlatabilmenin gösterebilmenin en iyi yolu ürününüzün ve hizmetinizin uluslararası arenada onaylanmış olmasından geçmektedir. Bunun için firmanız ISO 9001 kalite yönetimi sistemi standartlarına uygun şekillenmeli ve ISO 9001 kalite belgesini almaya hak kazanmış olmalıdır. Piyasadaki çok sayıda firma arasından bir adım daha sıyrılmanızı sağlayacak ISO 9001 belgesinin kazandırdıkları uzun vadede daha net anlaşılacaktır. Kalite belgesini almak için firmanızda yapılacak değişiklikler ve müşteri odaklı çalışma sistemi, firmanıza doğal olarak çokça fayda sağlayacaktır.

ISO 9001 kalite belgesi alabilmek için kalite yönetimi sürecinin başlaması gerekmektedir. Bunun için atmanız gereken ilk adım bir danışman firması ile iletişime geçip anlaşma sağlamak olmalıdır. Kalite belgesi olmadan geçirdiğiniz sürecin size hem zaman hem kazanç bakımından zararı dokunacaktır. Bu nedenle ISO 9001 kalite belgesi konusunda kararsızlığı, fiyatların yüksek oluşu konusundaki yanlış düşünceleri bir kenara bırakıp bu faydalardan daha fazla mahrum kalmamalısınız.

Rekabette Avantaj

ISO 9001 kalite belgesi aldığınızda sizinle aynı sektörde hizmet veren ama ISO 9001 kalite belgesi almamış firmalardan sıyrılmış olacaksanız. Bu durumda rekabet sadece yine aynı sektörde hizmet veren ve ISO 9001 belgesi olanlar arasında gerçekleşecektir. Bu rekabette yer alan firma sayısı bir öncekine göre daha az olacağı için işiniz biraz daha kolay olacaktır. Bu aşamadan sonra oluşturduğunuz kalite yönetim sistemini korumaya ve reelde işleyen bir süreç haline getirmeye çalışmanız yine şansınızı artıracaktır.

Kurumsallaşmaya Bir Adım

ISO 9001 kalite belgesini almaya hak kazanmak için firmanız ciddi bir değişimden geçer. Uzun zaman alan bu değişim sonucunda firmanız artık çok iyi bir konuma gelmiştir. Her şey daha düzenli işler, müşteriler daha memnundur, çalışan disiplinliliği yüksek seviyededir. Tüm bunlar firmanızın kurumsallaşması konusunda ciddi bir adımdır.

Gelişimde Süreklilik

ISO standartlarına uyum sağlamışsanız ve bu süreci aynı kararlılıkta devam ettirmek istiyorsanız; çok doğru düşünüyorsunuz. Bu süreci aynı özenle devam ettirmeniz halinde firmanız sürekli gelişecek, kendini yenileyecektir. Bu özellikle firma hem müşteri için hem de çalışanlar için tercih sebebidir. Bu ilerleyiş ile sürekli gelişen teknolojinin gerisinde kalmamış olacaksınız.

Uluslararası Kimlik

Firmanızın ISO 9001 kalite belgesi almış olması sunulan hizmetlerin ve ürünlerin uluslararası kalite standartlarına uygun olduğunu göstermektedir. Bu durum firmanıza ulusal bir kimlik kazandıracak ve dünya ülkeleri ile entegre olmanız konusunda avantaj sağlayacaktır. ISO standartlarının uluslararası düzeyde olması özellikle ithalat ve ihracat işleriyle uğraşan firmalar için çok önemli bir detaydır.

Tedarikçilerle Etkin İletişim

ISO 9001 kalite belgesi sahibi olmanın personel, yönetim ve müşteriler dışında tedarikçiler açısından da etkileyici olduğunu belirtmek gerekiyor. Kalite belgesi olan bir firma tedarikçilerle daha sağlıklı ve doğru bir iletişim kurmaya başlar. Bu durumda gecikmeler, hasarlar ve benzeri talihsiz tedarikçi anıları bir daha yaşanmamak üzere ortadan kalkar.

Maliyette Düşüş

İş yerinde kalitenin artması, çalışanların işini severek yapması, tedarikçi sorunlarının ortadan kalkması maliyetin düşmesinde etkili olacaktır. Özellikle kalitesizlik maliyeti, ISO 9001 kalite belgesi ile ortadan kalkacaktır. Maliyetlerin düşmesi ile firma gereksiz zararlardan da kurtulmuş olacak; daha çok kazanacaktır.

Minimum Müşteri Şikayeti

Firmanın kalite standartlarını sağlamış olması, müşteri ile ilişkilerinin düzelmesinde doğrudan etkilidir. Firma kalite yönetimi sistemi kurallarına uygun olarak ürün ve hizmet sunarsa müşterinin şikayet oluşturabileceği ortamı ortadan kaldırmış olur. Müşteri şikayetleri firmanın piyasadaki varlığına ciddi bir zarar verdiğinden; ISO 9001 kalite belgesi ile bunun önüne geçmek en doğrusudur.

Artan Müşteri Memnuniyeti

ISO 9001 kalite belgesi müşteri şikayetlerinin azalması yanında memnuniyetini dile getiren müşteri sayısının artmasına da etki etmektedir. Müşteri memnuniyetinin gözle görülür seviyede artması, firmanızın tercih edilebilirlik oranını da artıracaktır. Neticede müşteriler hizmet yada ürün için bir firma seçerken daha önceki müşterilerin fikirlerine ciddi anlamda önem vermektedir.

Piyasadaki Güvenilirlik

Özellikle sizinle aynı sektörde hizmet veren firmalar arasında size daha güvenilir sıfatını kazandıracak tek belge ISO 9001 kalite belgesidir. Müşteriler hizmetlerin ve ürünlerin uluslararası standartlar seviyesinde olduğunu ISO 9001 kalite belgesi sayesinde anlayabilecek ve firmanıza güven duyabilecektir.

The post ISO 9001 Belgesinin Faydaları appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-belgesinin-faydalari/feed/ 2211 324
ISO 9001 Fiyatı http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-fiyati/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-fiyati/#comments Sun, 12 Feb 2017 21:16:30 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=326 ISO 9001 belgesinin fiyatı konusunda net bir tutar belirtmek zordur. ISO 9001 belgesi fiyatı şeklinde düşünmek yerine bu sürecin maliyetini değerlendirmek daha doğru olacaktır. ISO 9001 belgesi almak için yapılacak olan harcamaların tamamını bu kapsamda ele almalısınız. Bu durumda danışmanlık, eğitim, belge ücretleri ve ilerleyen dönemde ara denetim, belge yenileme ücretleri hep birlikte değerlendirilmelidir. Belge …

The post ISO 9001 Fiyatı appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
ISO 9001 belgesinin fiyatı konusunda net bir tutar belirtmek zordur. ISO 9001 belgesi fiyatı şeklinde düşünmek yerine bu sürecin maliyetini değerlendirmek daha doğru olacaktır. ISO 9001 belgesi almak için yapılacak olan harcamaların tamamını bu kapsamda ele almalısınız. Bu durumda danışmanlık, eğitim, belge ücretleri ve ilerleyen dönemde ara denetim, belge yenileme ücretleri hep birlikte değerlendirilmelidir. Belge alacağınız zaman fiyat konusunda biraz piyasa araştırması yapmanız şirketinizin yararına olacaktır.

ISO 9001 Belge Fiyatı

ISO 9001 belge fiyatı, firmanızda verilen hizmet, çalışan sayısı, denetimin süresi gibi bazı detaylara göre değişiklik gösterecektir. Ortalama olarak 1000 TL ile 2000 TL arasında değişen bir fiyata sahip olan ISO 9001 belgesini danışmanlık firmanızla yapacağınız anlaşmalarla daha uygun fiyatlara da alabilmeniz mümkün. Bunun için firmaya kendinizle birlikte müşteri getirmek bir alternatif olabilir. ISO 9001 belge fiyatı ilk denetim sonucunda ödenecek tutarı işaret etmektedir. Bu ücretin ne olacağı ilk belgelendirme için verilen belgelendirme sözleşmesinde belirtilmektedir.

ISO 9001 Ara Denetim Ücretleri

ISO 9001 kalite belgesini aldıktan sonra üç yıl içinde ara denetimler yapılacaktır. Bu üç yıllık süreçte yapılacak ara denetimler için belgelendirme firması ek ücret talep etmektedir. Ara denetim ücretlerinin ne olacağı da ilk belgelendirme zamanında sözleşmede belirtilmektedir. Ara denetimler sayesinde firmanın oluşturduğu kalite yönetim sisteminin hala işlerliği olup olmadığı kontrol edilmektedir. Ayrıca denetim tarihinden bir ay önce bu denetim ücretini ödemediğiniz taktirde belgeniz iptal edilecektir.

ISO 9001 Belge Yenileme Ücretleri

ISO 9001 belgesini aldıktan sonra üç yıllık ara denetimleri de başarıyla atlattıktan sonra belge yenileme zamanı gelecektir. Üç yılın sonunda artık ara denetimler yapılmayacak ve sizden belgenizi yenilemeniz istenecektir. Yenileme istememe gibi bir hakkınız da var ama aynı süreci ve harcanan maliyeti tekrar etmemek adına belgeyi yenilemek en doğrusudur. Belge yenileme ücreti ilk belgelendirmede alınan ücretin dörtte üçü kadardır.

ISO 9001 için Diğer Giderler

Doğrudan ISO 9001 belgesi ile ilgili olan harcamalar dışında bu belgeyi almak için yaptığınız harcamalar vardır. Maliyet hesaplarınıza bunları da katmanız en doğrusu olacak. Bu noktada danışmanlık firmasına ödediğiniz ücret, konuyla alakalı alınan eğitimin ücreti bu çatı altında değerlendirilmelidir. Ancak kalite yönetim sisteminizi oluşturmak için şirketinize yaptığınız harcamalar bu kapsama alınamaz. Neticede bu sistem için yapılan hazırlıklar ile şirketinize de değer katmış olursunuz.

The post ISO 9001 Fiyatı appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-fiyati/feed/ 1819 326
ISO 9001 Eğitimi http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-egitimi/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-egitimi/#comments Sat, 11 Feb 2017 14:40:11 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=321 ISO 9001 Eğitimi ISO 9001 belgesi alabilmek için bir takım eğitimler almanız gerekebilir. Danışmanlık firmaları tarafından verilen bu eğitimlerde belgeyi alabilmeniz için gerekli düzeni kurmanıza yarayacak birçok bilgiyi öğrenecekseniz. Kalite sistem yönetimini oluşturmak hakkında kapsamlı bir içerikten oluşan bu eğitimler ile ISO 9001’in temeli, ISO 9001 belgesi alabilmek için gerekli dokümanlar gibi işinize yarayacak bir …

The post ISO 9001 Eğitimi appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
ISO 9001 Eğitimi

ISO 9001 belgesi alabilmek için bir takım eğitimler almanız gerekebilir. Danışmanlık firmaları tarafından verilen bu eğitimlerde belgeyi alabilmeniz için gerekli düzeni kurmanıza yarayacak birçok bilgiyi öğrenecekseniz. Kalite sistem yönetimini oluşturmak hakkında kapsamlı bir içerikten oluşan bu eğitimler ile ISO 9001’in temeli, ISO 9001 belgesi alabilmek için gerekli dokümanlar gibi işinize yarayacak bir eğitim içeriği mevcuttur. Eğitimler kapsamında verilen derslerin isimleri danışmanlık firmalarına göre değişiklik gösterse de içerik olarak her şey aynı olacaktır.

ISO Eğitimi Ücretsiz Alınabilir mi?

Danışmanlık firmalarının sunduğu fırsatlar kapsamında eğitimleri indirimli ya da ücretsiz olarak alabilirsiniz. Örneğin firma kendisiyle birlikte birkaç firmayı da danışmanlık firmasına kazandırırsa eğitim için indirim hakkı kazanabilmektedir. Yönlendirilmiş firma sayısı çoksa eğitimin ücretsiz alınması da mümkündür. Ancak neticede bunlar tamamen danışmanlık firmasının inisiyatifindedir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitim İçeriği

ISO 9001 eğitimi şeklinde ifade edilen kalite yönetim sistemi eğitimlerinin içerikleri danışmanlık firmasının eğitim programına göre değişiklik gösterebilir. Eğitim kapsamında ISO 9001 temel eğitimi, dokümantasyon eğitimi, iç tetkik eğitimi, kalite terimleri, standartların yapısı, sistem elemanlarının tanıtımı şeklinde dersler verilmektedir.

Yüz Yüze Özel ISO 9001 Eğitimi

Bazı danışmanlık firmalarında ISO 9001 eğitimi yüz yüze verilmektedir. Kişiye özel eğitim ile firmalar daha net başarı vaat eder. Eğitimin süresi öğrenci sayısına, eğitim içeriğine, eğitimi alacak kişinin programına göre değişiklik gösterebilir. Yüz yüze eğitimlerde genellikle çok sayıda uygulama yapılır ve tek öğrenci olduğu için soru sorma konusunda rahatlık vardır. Eğer yüz yüze eğitim için vakit yoksa online eğitim düşünülebilir.

Online ISO 9001 Eğitimi

Online eğitim ile yüz yüze eğitim arasında verilen bilgiler açısından fark yoktur ama eğitim kalitesi tartışılabilir. Online eğitim de eğitmenle doğrudan bir iletişim olamadığından verim de az olabilir. Ancak online eğitimlerde bu açığı kapatmak için birçok sistem geliştirilmiştir. Eğitimi pekiştirmek için testler, anlaşılır videolar ile ISO 9001 konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

ISO 9001 Eğitimlerinin Süresi

Eğitimlerin süresi danışmanlık firmaları tarafından belirlenmektedir. Online eğitim ile yüz yüze eğitimin süreleri farklıdır. Haftada kaç saat ders verilebileceği, eğitimi alacak kişinin ders için müsait olduğu zamanlar gibi birçok detay değerlendirilerek programlar oluşturulur. Yoğun programlarda eğitim süresi iki gün kadar kısa bile olabilmektedir.

ISO 9001 Eğitimlerinin Hedefi

1987 yılında yayınlanan ISO 9000 standartlarının, ortaya çıkan problemler, açıklar ve yeni ihtiyaçlar neticesinde revize edilmesi şart olmuştur. Değişiklik yapılırken yapıya ve içeriğine çok müdahale edilmemiş olsa bile öğrenilecek pek çok şey ortaya çıkmıştır. Eğitim programlarının hedefi katılımcıların yenilenen kalite yönetim sistemini detaylarıyla öğrenmesini sağlamak ve firmasına ISO 9001 belgesi alması için yapması gerekenleri öğretmektir. Firmalar eğitimler sayesinde belge başvuru aşamasına geçmeden önce gerekli tüm hazırlıkları eksiksiz yaparak başvurucu süresinin hızlı ilerlemesini sağlayabilirler.

The post ISO 9001 Eğitimi appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-egitimi/feed/ 1871 321
ISO 9001 Belgesi Nedir? http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-belgesi-nedir/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-belgesi-nedir/#comments Fri, 10 Feb 2017 14:38:03 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=318 ISO 9001 Belgesi nedir ? ISO 9001 kalite güvence sistemi modeli ile kuruluşlar kalite sistemi kurabilir, mevcut kalite sistemini değerlendirebilir. Kuruluşlar kalite yönetim sistemlerini, iş süreçlerini disipline etmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için kullanmak istemektedir. Kuruluşların bu isteklerini yerine getirebileceği standartlar bütünü ise ISO 9001’dir. ISO 9001 belgesi ise kalite yönetim sistemlerinin şartlarının yerine getirilmesi …

The post ISO 9001 Belgesi Nedir? appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
ISO 9001 Belgesi nedir ?

ISO 9001 kalite güvence sistemi modeli ile kuruluşlar kalite sistemi kurabilir, mevcut kalite sistemini değerlendirebilir. Kuruluşlar kalite yönetim sistemlerini, iş süreçlerini disipline etmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için kullanmak istemektedir. Kuruluşların bu isteklerini yerine getirebileceği standartlar bütünü ise ISO 9001’dir. ISO 9001 belgesi ise kalite yönetim sistemlerinin şartlarının yerine getirilmesi halinde kuruluşa verilen belgedir. Şirket ISO 9001 belgesi alarak kalitesini uluslararası arenaya taşımak istiyorsa kalite yönetim sistemlerinin kurulması sırasındaki tüm şartları yerine getirmek zorundadır.

ISO 9001 Belgesi için Yapılan Denetlemeler

Kuruluş ISO 9001 belgesi almak isterse standartların belirlediği koşulları yerine getirmek zorundadır. Ardından belgelendirme kuruluşuna başvurularını yaparak belgeyi talep edebilirler. Belgelendirme kuruluşu bu aşamada öncelikle kuruluşun belgeyi almaya hak kazanıp kazanamayacağını  tespit etmek için denetlemeler yapacaktır. Denetleme neticesinde koşulların sağlanmış olduğu sonucu ortaya çıkarsa kuruluşa ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi verilecektir. Burada yer alan 2008, belgenin Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından son olara 2008 yılında revize edildiğini ifade etmektedir.

ISO 9001 Belgesi Sahibi Olan Kuruluşlar

ISO 9001 belgesini almak için kuruluşlar ciddi bir denetimden geçer. Bu süreçte kaliteye dair birçok alanda ISO standartları içeriğinde yer alan detayları özenle işlemesi gerekmektedir. Dolayısıyla hiçbir firma bu belgeyi sıradan bir sebepten istemez ya da belgeyi aldıktan sonra kalite konusundan taviz vermez. Önemli olan kalite yönetim sistemini kurup ISO 9001 belgesini aldıktan sonra kalite konusundaki işlerliği devam ettirmektir.

Her Ürün için Ayrı ISO 9001 Belgesi Gerekir mi?

Kuruluşlara kalite yönetim sistemi belgesi, belirli bir hizmet ya da mal için verilmemektedir. Kuruluşa verilen her hizmet ve üretilen her mal için oluşturulmuş sistemin doğrudan kendisine verilmiştir. Üstelik kapsamında sadece ürün ve hizmetler yoktur. Pazarlama, iletişim, insan kaynakları, finans, tasarım geliştirme, sevkiyat, ar-ge çalışmaları ve daha birçok alanda kalite yönetim sistemince değerlendirilmekte ve alınacak belge kapsamında kabul edilmektedir.

The post ISO 9001 Belgesi Nedir? appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-belgesi-nedir/feed/ 1366 318
ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır? http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-belgesi-nasil-alinir/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-belgesi-nasil-alinir/#comments Thu, 09 Feb 2017 14:34:25 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=315 ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır ? ISO 9001 belgesi alabilmek için kuruluşun ISO 9001 standartlarına uygun şekilde bir kalite yönetim sistemi kurması gerekmektedir. Yürürlüğe koyulan bu kalite yönetim sistemi düzgün şekilde işlemeye başlamışsa, ISO 9001 belgesini almak için gerekli şartları yerine getirmişseniz; artık belgeyi almak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Kalite yönetimini nasıl kuracağınız konusunda danışmanlık firmalarından …

The post ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır? appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır ?

ISO 9001 belgesi alabilmek için kuruluşun ISO 9001 standartlarına uygun şekilde bir kalite yönetim sistemi kurması gerekmektedir. Yürürlüğe koyulan bu kalite yönetim sistemi düzgün şekilde işlemeye başlamışsa, ISO 9001 belgesini almak için gerekli şartları yerine getirmişseniz; artık belgeyi almak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Kalite yönetimini nasıl kuracağınız konusunda danışmanlık firmalarından yardım almanız gerekmektedir. Danışmanlık firmalarından ayrıca ISO 9001 konusunda eğitim de alabilirsiniz. Her şey tamamlandıktan sonra başvurunuz değerlendirilip kuruluşunuz ISO 9001 belgesi almaya hak kazanmışsa belgenizi alabilirsiniz.

ISO 9001 Belgesi Bedava Alınabilir mi?

ISO 9001 Belgesinin bedava alınabilmesi çok nadir durumlarda görülebilir bir şeydir. Belgelendirme kuruluşu deneme amacıyla denetim yapıyorsa veya akredite olmak için uygun firmalar üzerinde yapılacak ilk belgelendirmeler gibi durumlar varsa ISO 9001 Belgesi ücretsiz verilebilmektedir. Bunun yanında bazı danışman firmalar bazı detaylar kapsamında ISO Belgesi maliyetini kendileri karşılayabilir.

ISO 9001 Belgesi Almanın En Kolay Yolu

ISO 9001 belgesini daha kolay ve hızlı bir şekilde almak istiyorsanız firmanıza öncelikle kalite yönetim sorumlusu ataması yapmalı ve bir danışman firma ile çalışmaya başlamalısınız. Danışmanlık hizmeti veren firma, süreci sizin için takip edecek ve belgeyi daha kolay alınabilmesi konusunda firmaya yardımcı olacaktır. Kalite yönetimi konusunda görevlendireceğiniz kişinin ISO 9001 konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. Seçeceğiniz danışmanlık firması da belgenizi kolayca alabilmek konusunda önemli bir aracı olacaktır. Bu nedenle çalışacağınız danışmanlık firmasını seçerken firmanın çalışma sistemini, referanslarını, verdiği hizmetleri detaylı olarak incelemelisiniz.

Danışmanlık Firmasıyla Anlaştıktan Sonraki Adımlar

Danışmanlık firmanızı seçtiniz ve hızla kuruluşunuzu ISO 9001 kalite belgesi sahibi yapmak istiyorsunuz. Danışmanlık firmasıyla karşılıklı imzaları attığınız sözleşme sonrasında ISO 9001 belgesinin alım süreci başlamış demektir. Bu süreçte danışmanlık firması kalite yönetiminizi oluşturmak için size destek ve bilgi verecektir. Danışmanın söylediklerini dikkatle dinlemeli, yapmanız gerekenleri yavaş yavaş oluşturmalısınız. Tüm hazırlıklar tamamlanmadan belge başvurusu yapmanızın anlamı yoktur.

ISO 9001 Belgesi Almak için Gerekli Evraklar

ISO 9001 belgesini alabilmek için hangi evrakların gerekli olduğunu danışmanlık firmanız size tek tek anlatacaktır. Bu aşamada hazırlanması gereken evraklar iki ayrı kategoride düşünülebilir. İlki danışman firmanızdan detaylarını öğrenebileceğiniz ISO 9001 kalite yönetim sistemine özgü evraklar; ikinci ise şirketinize ait mevcut evraklardır.

Türkaklı ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Türkak kamu kuruluşu olduğu için güven konusunda kilit noktalardan bir tanesidir. Türkaklı ISO 9001 belgesi almanın diğer belgelerin alınış sürecinden farkları yoktur. Türkak Akreditasyonlu belgeler, prestij açısından düşünüldüğünde firmalara önemli avantajlar sunmaktadır.

ISO 9001 Belgesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

ISO 9001 belgesi almak için başvuru yapacağınız zaman bazı noktalara dikkat etmenizde yarar vardır. Yaptığınız sözleşmede, belgelendirme, yıllık ara denetim gibi hizmetlerin fiyatlarını detaylı olarak inceleyin. Bu işlemlerde en büyük sorun sonraki yıllar için yapılacak ara denetim fiyatlarından çıkmaktadır. Bu nedenle bu konuya daha ciddi bir hassasiyetle yaklaşılmalıdır. Ara denetim ödemeleri bir ay önceden yapılmaktadır. Ödeme yapılmaz belgenin iptal edilme durumu söz konusudur.

ISO 9001 Belgesi Danışmanlık Firmasından Alınır mı?

Danışmanlık firmaları ISO 9001 belgesi vermemektedir. Danışmanlık firmasından belge olarak alınabilecek tek şey eğitim katılım sertifikalarıdır. Danışmanlık firması kuruluşların kalite yönetimini oluşturmaktadır. Dolayısıyla danışman kendi oluşturduğu kalite yönetimini denetleyemez. Belge verme işlemi belgelendirme firmaları tarafından yapılmaktadır. Ancak belge alma aşamasına kadar kuruluşun hazırlanmasında danışmanlık firmasının payı büyüktür.

ISO 9001 Belgesi için En Az Kaç Çalışan Olmalı?

ISO 9001 belgesi, kalite yönetim sistemi üzerine değerlendirilip verildiğinden çalışan sayısı ile ilgisi yoktur. Firmada çalışan personel sayısında alt sınır bulunmamaktadır. 1 çalışanınızda olsa 50 çalışanınızda olsa ISO 9001 belgesine başvurabilme hakkına sahipsiniz. ISO 9001 belgesi firmanın kendisine verilmektedir. Dolayısıyla çalışanlarla hiçbir ilgisi yoktur.

ISO 9001 Belgesi Almak İsteyenlere Öneriler

ISO 9001 belgesinin kaliteyi sembolize ettiğini düşünerek sadece müşterilerin gözünü boyamak için almak çok yanlıştır. ISO 9001 belgesi almak isteyenler öncelikle kalite sistemini ve bu belgenin neden verildiğini doğru anlaması gerekir. Ayrıca alınan ISO 9001 belgesinden kısa vadede ciddi faydalar beklenmemelidir. Belgenin faydaları uzun vadede ortaya çıkabilir. ISO 9001 belgesi alım süreci ciddi bir sabır ve enerji gerektirmektedir. Bu nedenle size destek olacak bir danışmanlık firmasından yardım almak en doğrusudur. Bu işe kuruluş kendi başına kalkışırsa süreci gereksiz yere uzatabilir.

ISO 9001 Belgesi Fiyatı Nedir?

Belgenin fiyatı konusunda net bir bilgi verilemez. Aslında kalite yönetim sisteminizi oluşturmak ve belgenizi almak için yaptığınız tüm harcamaları ISO 9001 belgesi gideri kapsamında düşünebilirsiniz. Genel olarak eğitimler dahil, Türkak akreditasyonu belge için 1500 TL ile 2500 TL arasında tutarlar ödenmektedir. Buna ilaveten yıllık ara denetim tutarları da bu giderler arasında yazılmalıdır.

ISO 9001 Belgesine Başvurmadan Önce Elinizde Olması Gerekenler

Başvuru yapmaya hazır olabilmeniz için elinizde kalite sistem yönetimine ait bir takım dokümanlar bulunmalıdır. Stratejik planlama, görev tanımları, prosedürler, formlar, şartnameler, talimatlar, süreç dokümanları, risk ve fırsat analiz sonuçları, üretim ve hizmetlere yönelik kayıtlar, düzeltici faaliyetlerin kayıtları, eğitim ve insan kaynakları kayıtları, müşteri memnuniyeti ve şikayetlerinin kayıtları bu dokümanlardan bazılarıdır. Elinizde olması gereken dokümanların neler olduğuna ve nasıl hazırlanması gerektiğine yönelik bilgiler danışmanlık firmanız tarafından size verilecektir.

ISO 9001 Belgesi Almaya Hak Kazanmak

Danışmanlık firması ile anlaşıp kalite yönetim sisteminizi oturttuktan sonra belgelendirme kuruluşuna başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru ile birlikte gönderdiğiniz dokümanlar incelenmiş ve olumlu sonuç çıkmışsa firmanıza denetim için gün verilecektir. Denetim süresi ortalama 3 iş günüdür. Ancak bir günde bittiği görüldüğü gibi 6 güne kadar uzadığı da olmuştur. Belgelendirme kuruluşları firmaya iki aşamadan oluşan denetim planını gönderdikten sonra firmanıza, söylenen tarihte tamamen tarafsız bir baş denetçi ve denetçilerin oluşturduğu ekip gelecektir. Firmanız gerekli şartları karşılıyor ve her şey beyan edilen dokümanlardaki gibiyse ISO 9001 belgesini almaya hak kazanırsınız.

The post ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır? appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-belgesi-nasil-alinir/feed/ 1706 315
ISO 9001 Kalite Belgesi http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-kalite-belgesi/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-kalite-belgesi/#comments Wed, 08 Feb 2017 14:34:12 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=312 ISO 9001 kalite belgesi, kuruluşların ISO 9001 kalite yönetimi sistemine uygun bir düzen kurmaları neticesinde verilmektedir. Belgeyi almak için belirli bir prosedürden geçen kuruluşlar, bu süreçte en büyük desteği danışmanlık firmalarından alacaktır. Danışmanlık firması belgenin alınmasına yönelik sistemin nasıl kurulacağı konusunda kuruluşa eğitim verecek, iş yerinde kalite sisteminin kurulması aşamasında her adımda kuruluşun yanında olacak …

The post ISO 9001 Kalite Belgesi appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
ISO 9001 kalite belgesi, kuruluşların ISO 9001 kalite yönetimi sistemine uygun bir düzen kurmaları neticesinde verilmektedir. Belgeyi almak için belirli bir prosedürden geçen kuruluşlar, bu süreçte en büyük desteği danışmanlık firmalarından alacaktır. Danışmanlık firması belgenin alınmasına yönelik sistemin nasıl kurulacağı konusunda kuruluşa eğitim verecek, iş yerinde kalite sisteminin kurulması aşamasında her adımda kuruluşun yanında olacak ve belgelendirme başvuruları sürecini takip edecektir. Başarılı geçen sürecin ardından kuruluş ISO 9001 kalite belgesi almaya hak kazanabilir.

ISO 9001 Kalite Belgesi Nedir?

ISO belgesi, tüm dünya üzerinde verilen kalite belgelerinin genel ismidir. ISO belgesi denince akla ilk gelen ISO 9001 kalite belgesi olmaktadır. ISO 9001 kalite yönetim sistemini yerine getiren firmaya kalite belgesi verildikten sonra ara denetlemelerle firma takip edilmeye devam edilecektir. Tüm süreç sonucunda elde edeceğiniz belge bir kağıt parçasından ibaret değildir. ISO 9001 kalite belgenizin olduğunu web siteniz üzerinde, çeşitli tanıtım araçlarınızda paylaşabilirsiniz. ISO 9001 kalite belgesi firmanızın değerine değer katacak önemli bir belgedir.

ISO 9001 Kalite Belgesinin Amacı Nedir?

ISO 9001 kalite belgesi ismi üzerinde firmanın sunduğu hizmetin ve ürünlerin kalitesini ifade etmektedir. Firmanın sundukları uluslararası standartlara uygunda bu belgeye hak kazanmıştır ve firma, daha güvenilir bir firma geline gelmiştir. Kalite belgesinde amaç ürün ve hizmetin kalitesinden ziyade bu kalite ile müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Bu nedenle ISO 9001 standartları içinde müşteri memnuniyeti konusunda bir kısım da vardır.

ISO 9001 Kalite Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 9001 kalite belgesi çok yakın bir zamana kadar gereksiz ve yoğun dokümantasyon yoğunluğu içinde boğulmaktaydı. 2015 yılında yapılan revizyon ile bu yoğunluk ortadan kaldırılmıştır. Dolayısıyla kalite belgesi alma süreci daha kolay bir hale gelmiştir. Bunun için öncelikle ISO 9001 kalite yönetim sistemi standartlarını tüm detaylarıyla bilmelisiniz. Bunun için de yapmanız gereken ilk şey danışmanlık firmasıyla anlaşmaktır. Danışmanlık firmanız size yapmanız gerekenleri adım adım anlatacak ve sürece destek olacak. İşlemler tamamlanınca belgelendirme kuruluşlarına ISO 9001 kalite belgesi almak için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru değerlendirilip olumlu sonuçlandığında artık kalite belgenize bir adım daha yaklaştınız demektir. Bu adımdan sonra sizi denetleme süreci bekliyor olacaktır.

Denetleme sürecinde belgelendirme kuruluşu  başvurunuzda beyan ettiğiniz bilgilerin doğruluğu için denetleme yapmak adına bir denetleme grubunu belirlenen bir günde firmanıza gönderir. Denetleme grubunun firmanızda işleminin ne kadar süreceği birçok değişkene bağlı olmakla beraber ortalama 1 ila 6 gün arasında değişmektedir. Denetleme bittikten sonra herhangi bir sorun yoksa ISO 9001 kalite belgenizi alabilirsiniz.

ISO 9001 Kalite Belgesi Almak Ne Kadar Sürer?

Tüm işlemler çok kısa sürecek gibi görünebilir ama kalite yönetim sistemini oluşturmak ve başvuru, denetim süreçlerinin geçmesi yaklaşık olarak bir yıl kadar sürmektedir. Bu süre kuruluşun büyüklüğüne, kalite yönetiminin sağlanmasında gerekli olacak değişiklerin boyutuna göre değişebilir. Danışmanlık firmanız kuruluşunuzun var olan durumu ile kalite yönetim sistemi arasında mesafesini tespit ederek size ortalama bir süre verebilir. Elbette bu verilen sürenin uzaması ve kısalması başta kuruluşun çabasına bağlıdır. Bu durumda yapılması gereken danışmanlık firmasının önerilerini dinleyerek yapılması gerekenleri en hızlı şekilde yerine getirmek olmalıdır.

ISO 9001 Kalite Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Zorlu bir süreçten geçilerek alınan ISO 9001 kalite belgesinin geçerlilik süresi dünya çapında 3 yıl olarak belirlenmiştir. Bu üç yıl içinde de kuruluşa haber verilerek ara denetimler yapılmaktadır. Oluşturulan kalite sistem yönetiminin hala doğru işleyip işlemediğini görmek için bu ara denetimler gereklidir. Denetimlerin devam ettiği üç yıl içinde denetim sonucu olumsuz olursa ve ara denetim ücreti vaktinde ödenmezse kalite belgeniz iptal edilebilir. Üç yıl bittiğinde ise artık ara denetimler yapılmaz ve üçüncü yılın sonunda kuruluştan belge yenileme ücreti talep edilir. İlk belgelendirme için ödediğiniz ücretin dörtte üçünü ödeyerek ISO 9001 kalite belgenizi yenileyebilirsiniz.

ISO 9001 Kalite Belgesi Fiyatları

ISO 9001 kalite belgesi fiyatları verilen hizmete, çalışan sayısına ve denetim sürelerine göre farklılık gösterebilir. Ancak ISO 9001 kalite belgesinin fiyatı için 1000 TL ile 2000 TL arası bir fiyat verilebilir. Ara denetimlerin ücreti ise bu ücretin aşağı yukarı üçte biri kadardır. Hem ilk belgelendirme ücreti hem de ara denetim ücretleri belgeyi ilk kez aldığınız zaman size verilen belgelendirme sözleşmesinde yer almaktadır. Kalite belgesini almak için danışmanlık firmasına ödediğiniz ücreti de ISO 9001 kalite belgesi giderlerine ekleyebilirsiniz.

ISO 9001 Kalite Belgesi Nasıl Daha Ucuza Alınır?

Kuruluş önceden bir kalite belgesi almışsa danışmanlık firmaları ve belgelendirme kuruluşları fiyatları bir miktar aşağı çekebilmektedir. Ayrıca ISO 9001 kalite belgesi yanında başka belgeler de alırsanız belgelendirme kuruluşları belge başına daha uygun fiyat verecektir. Kalite belgesi için ödeyeceğiniz paraları asla gereksiz bir şey gibi düşünmemelisiniz. ISO 9001 kalite belgesi potansiyel müşteri kitlesi gözünde firmayı bir adım önde tutacaktır. Bir kuruluşun uluslararası standartlara uygun olduğu kalite belgesi ile tescillenmişse; bunun firmaya faydasının olmaması olanaksızdır.

ISO 9001 kalite belgesinin fiyatının uygun olmasına öncelik vermek de ciddi bir yanlıştır. Size uygun fiyatlar vererek belgelendirme yapacağını söyleyen kuruluşların güvenilirlikleri konusunda dikkatli olmalısınız. Piyasada sahte ISO kalite belgeleri türemiş olduğundan belgelendirme konusunda fiyattan çok belgelendirme kuruşunun güvenilirliğine odaklanmalısınız.

ISO 9001 Kalite Belgesi Almanın Faydaları

ISO 9001 kalite belgesi aldığınızda sizi inceleyen müşteri firmanızın kaliteli mal ve hizmet sunduğunu, müşteri memnuniyeti konusuna önem verdiğini düşünecektir. Firmaların kurumsallaşması için ISO 9001 kalite belgesi önemli bir adımdır. Hemen her sektörde firmalara karşı güvensizlik oluşmasına neden olan talihsiz olaylar yaşanmaktadır. Bu talihsiz olaylara neden olan firmalardan sıyrılmak, güvenli kabul edilebilmeniz için ISO 9001 kalite belgesi önemli bir detaydır. ISO 9001 kalite belgesi olan firma için kaliteli, kurumsal, sistemli, düzenli ve karakterli gibi tabirler kullanılabilir. Firmanın ISO 9001 kalite belgesinin olması bulunduğu sektörde rekabet konusunda avantaj sağlar. Özellikle firma ithalat ve ihracat yapıyorsa mutlaka ISO 9001 kalite belgesi edinmelidir. Tüm dünya ile iş yaparken, tüm dünyada geçerli kalite standartlarına sahip olduğunuzu ibraz edebilmenize olanak sağlayan bir ISO 9001 kalite belgeniz olması önemlidir. ISO 9001 kalite belgesi sahibi olmak kadar bu belgenin devamlılığını getirmek de önemlidir. Kalite belgenizin devamlılığı için kurulan kalite yönetim sisteminin doğru işlemeye devam etmesi önemlidir.

ISO 9001 Kalite Belgesi için Ne tür Denetimler Yapılır?

Belgelendirme kuruluşları, ISO 9001 kalite belgesini vermek için firmalara denetim yapmaktadır. Bu denetimlerde denetleme grubu firmanıza gelir ve şirketinize dair evrakları, belgelendirme başvurusu sırasında beyan ettiğiniz dokümanları inceler. Başvuruda teslim edilmiş olunan raporlar, formlar, kayıtlar denetçiler tarafından yerinde incelenir. Bu denetimin olacağı gün neler olabileceği, nelere bakılabileceği, firma olarak ne yapmanız gerektiği konusunda danışmanlık  firmanızdan mutlaka destek almalısınız. Böylece denetleme sürecini daha profesyonel bir şekilde atlatabilirsiniz.

The post ISO 9001 Kalite Belgesi appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-9001-kalite-belgesi/feed/ 1825 312