En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 9001 / ISO 9001 Belgesinin Faydaları

ISO 9001 Belgesinin Faydaları

Maddi kazançların ön planda tutulup kalitenin aşağıları çekilmesi, değişen yaşam koşulları, işini kötü yapan firmalar, zorlaşan denetimler neticesinde kaçınılmaz olmuştur. Yapılan istismarlar ile daha çok kazanmak hedefinde olan firmalardan farkınız olduğunu anlatabilmenin gösterebilmenin en iyi yolu ürününüzün ve hizmetinizin uluslararası arenada onaylanmış olmasından geçmektedir. Bunun için firmanız ISO 9001 kalite yönetimi sistemi standartlarına uygun şekillenmeli ve ISO 9001 kalite belgesini almaya hak kazanmış olmalıdır. Piyasadaki çok sayıda firma arasından bir adım daha sıyrılmanızı sağlayacak ISO 9001 belgesinin kazandırdıkları uzun vadede daha net anlaşılacaktır. Kalite belgesini almak için firmanızda yapılacak değişiklikler ve müşteri odaklı çalışma sistemi, firmanıza doğal olarak çokça fayda sağlayacaktır.

ISO 9001 kalite belgesi alabilmek için kalite yönetimi sürecinin başlaması gerekmektedir. Bunun için atmanız gereken ilk adım bir danışman firması ile iletişime geçip anlaşma sağlamak olmalıdır. Kalite belgesi olmadan geçirdiğiniz sürecin size hem zaman hem kazanç bakımından zararı dokunacaktır. Bu nedenle ISO 9001 kalite belgesi konusunda kararsızlığı, fiyatların yüksek oluşu konusundaki yanlış düşünceleri bir kenara bırakıp bu faydalardan daha fazla mahrum kalmamalısınız.

Rekabette Avantaj

ISO 9001 kalite belgesi aldığınızda sizinle aynı sektörde hizmet veren ama ISO 9001 kalite belgesi almamış firmalardan sıyrılmış olacaksanız. Bu durumda rekabet sadece yine aynı sektörde hizmet veren ve ISO 9001 belgesi olanlar arasında gerçekleşecektir. Bu rekabette yer alan firma sayısı bir öncekine göre daha az olacağı için işiniz biraz daha kolay olacaktır. Bu aşamadan sonra oluşturduğunuz kalite yönetim sistemini korumaya ve reelde işleyen bir süreç haline getirmeye çalışmanız yine şansınızı artıracaktır.

Kurumsallaşmaya Bir Adım

ISO 9001 kalite belgesini almaya hak kazanmak için firmanız ciddi bir değişimden geçer. Uzun zaman alan bu değişim sonucunda firmanız artık çok iyi bir konuma gelmiştir. Her şey daha düzenli işler, müşteriler daha memnundur, çalışan disiplinliliği yüksek seviyededir. Tüm bunlar firmanızın kurumsallaşması konusunda ciddi bir adımdır.

Gelişimde Süreklilik

ISO standartlarına uyum sağlamışsanız ve bu süreci aynı kararlılıkta devam ettirmek istiyorsanız; çok doğru düşünüyorsunuz. Bu süreci aynı özenle devam ettirmeniz halinde firmanız sürekli gelişecek, kendini yenileyecektir. Bu özellikle firma hem müşteri için hem de çalışanlar için tercih sebebidir. Bu ilerleyiş ile sürekli gelişen teknolojinin gerisinde kalmamış olacaksınız.

Uluslararası Kimlik

Firmanızın ISO 9001 kalite belgesi almış olması sunulan hizmetlerin ve ürünlerin uluslararası kalite standartlarına uygun olduğunu göstermektedir. Bu durum firmanıza ulusal bir kimlik kazandıracak ve dünya ülkeleri ile entegre olmanız konusunda avantaj sağlayacaktır. ISO standartlarının uluslararası düzeyde olması özellikle ithalat ve ihracat işleriyle uğraşan firmalar için çok önemli bir detaydır.

Tedarikçilerle Etkin İletişim

ISO 9001 kalite belgesi sahibi olmanın personel, yönetim ve müşteriler dışında tedarikçiler açısından da etkileyici olduğunu belirtmek gerekiyor. Kalite belgesi olan bir firma tedarikçilerle daha sağlıklı ve doğru bir iletişim kurmaya başlar. Bu durumda gecikmeler, hasarlar ve benzeri talihsiz tedarikçi anıları bir daha yaşanmamak üzere ortadan kalkar.

Maliyette Düşüş

İş yerinde kalitenin artması, çalışanların işini severek yapması, tedarikçi sorunlarının ortadan kalkması maliyetin düşmesinde etkili olacaktır. Özellikle kalitesizlik maliyeti, ISO 9001 kalite belgesi ile ortadan kalkacaktır. Maliyetlerin düşmesi ile firma gereksiz zararlardan da kurtulmuş olacak; daha çok kazanacaktır.

Minimum Müşteri Şikayeti

Firmanın kalite standartlarını sağlamış olması, müşteri ile ilişkilerinin düzelmesinde doğrudan etkilidir. Firma kalite yönetimi sistemi kurallarına uygun olarak ürün ve hizmet sunarsa müşterinin şikayet oluşturabileceği ortamı ortadan kaldırmış olur. Müşteri şikayetleri firmanın piyasadaki varlığına ciddi bir zarar verdiğinden; ISO 9001 kalite belgesi ile bunun önüne geçmek en doğrusudur.

Artan Müşteri Memnuniyeti

ISO 9001 kalite belgesi müşteri şikayetlerinin azalması yanında memnuniyetini dile getiren müşteri sayısının artmasına da etki etmektedir. Müşteri memnuniyetinin gözle görülür seviyede artması, firmanızın tercih edilebilirlik oranını da artıracaktır. Neticede müşteriler hizmet yada ürün için bir firma seçerken daha önceki müşterilerin fikirlerine ciddi anlamda önem vermektedir.

Piyasadaki Güvenilirlik

Özellikle sizinle aynı sektörde hizmet veren firmalar arasında size daha güvenilir sıfatını kazandıracak tek belge ISO 9001 kalite belgesidir. Müşteriler hizmetlerin ve ürünlerin uluslararası standartlar seviyesinde olduğunu ISO 9001 kalite belgesi sayesinde anlayabilecek ve firmanıza güven duyabilecektir.

Ayrıca Bakınız.

ISO 9001 Fiyatı

ISO 9001 Fiyatı

ISO 9001 belgesinin fiyatı konusunda net bir tutar belirtmek zordur. ISO 9001 belgesi fiyatı şeklinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir