En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 50001 / ISO 50001 Belgesi

ISO 50001 Belgesi

Sanayi ve endüstri alanlarında gerekli olan enerji ihtiyacının etkin bir şekilde kullanımına yönelik olan enerji yönetimi sistemi, kurum ve kuruluşlar olmak üzere son derede faydalı ve olumlu etkileri kapsayan bir sistemdir. Kullanılmakta olan tüm enerji türlerini kapsayan ve Uluslararası Standartlar Teşkilatı yayınlanmış olan ISO 50001 kodlu standartlardır.

ISO 50001 Sisteminin Amacı Nedir?

ISO 50001 standartları çerçevesinde getirilen yenilikleri benimsemek, belgelendirme kuruluşları aracılığı ile alınacak olan belgenin başlıca amaçlarından biridir. Enerjinin verimliliğini artırmak ve verimli bir şekilde kullanabilmek enerji yönetimi sistemini tercih eden işletmelerin sahip olmaları gereken amaçlardır. Aynı zamanda yürürlükte olan enerji yönetimi sistemi standartlarını etkin bir şekilde yorumlayabilmekte bu sistem dahilinde gerçekleşebilmektedir.

ISO 50001 Belgesi Kimler İçin Geçerlidir?

Üretim kavramının geçerli olduğu her alan ve sektöre fayda sağlayıcı niteliklere sahip olan ISO 50001 belgesi, hammadde üreticilerinden hizmet sektöründe bulunan firmalara kadar geçerli olan geniş bir kitleyi kapsamaktadır. Esnaflar, toptancılar, taşımacılar, depocular ve elektrik sektöründe yer alan işletmelerin tamamı bu sistem içinde olmaya uygun özelliklere sahip kuruluşlardır. Standart kapsamının oldukça büyük ve karmaşık yapılara da uygun olması sistemin hareketli bir yapıya sahip olmasına neden olmaktadır.

ISO 50001 Sisteminin Yararları Nelerdir?

Ülke kaynakları başta olmak üzere işletme kaynaklarının da verimli bir şekilde kullanılması ISO 50001 sistem sertifikası ile daha mümkün hale gelmektedir. Enerji kaynaklarının kullanım süresi uzarken, maliyet oranı da aynı doğrultuda azalır. Enerji tasarrufuna yönelik bilinçli kuruluşların müşterilerinin gözünde itibarları artar. Sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan yönelim giderek artar. Diğer standart yönetim sistemleri ile de uygun bir şekilde fayda sağlar. En önemli yararı ise firmalara enerji yönetimi konusunda etkin bir kılavuz görevi üstlenir. Firmaların içinde bulundukları enerji politikaları bu sistem sayesinde resmiyet kazanmaktadır. Çevre bilinci ve yönetimi sistemleri ile enerji yönetimi belgesine sahip olan firmaların uyumları da daha kolay gerçekleşir.

ISO 50001 Belgesi Almak İçin Danışmanlık Hizmetleri Gerekli Midir?

Enerji verimliliği kapsamında belge almak için başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti almak pek çok firmanın bu süreci daha hızlı ve başarılı geçirmelerine katkı sağlamaktadır. Planlama ve entegrasyon safhalarında kuruluşların yapılan denetimlerden geçebilmelerini kolaylaştıran danışmanlık hizmetleri Macroteknik firması tarafından kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Belgelendirme firmalarının başvuru sürecinde sistemin uygulanışını önceden görmek istemeleri firmaların kendi çabaları ile geçmekte zorlandıkları aşamalardan biridir. Danışmanlık firmaları bu noktada deneyimli ve profesyonel ekipleri ile standarda ilişkin en uygun sisteme firmanın dahil olmasını sağlayarak ISO 50001 belgesi alımını kolaylaştırmaktadır.

ISO 50001 Belgesi Belgelendirme Süreci

ISO 50001 belgesi için başvuru yapılacak belgelendirme firmasının güvenilir ve akredite bir firma olduğundan emin olmak başvuru sürecinin üst düzey güven ve kalite ortamında gerçekleşmesine neden olur. Bu noktada firmalardan alınan fiyat tekliflerini kriter olarak belirlemek yerine belge alma aşamasındaki hizmetleri esas almak daha yararlı olacaktır. ISO 50001 sisteminin faydaları ve sağladığı avantajlar hakkında detaylı bilgi almak için Macroteknik danışmanlık firmasına iletişim bilgilerinden ulaşarak bu konu hakkında akla takılan her soruya detaylı bir şekilde cevap bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir