En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 50001 / ISO 50001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 50001 Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji tüketimi üst düzey olan ve enerji kaynaklarını daha verimli ve geleceğe yönelik kullanmak isteyen pek çok kurum ve kuruluş enerji yönetimi sistemi sertifikası almak istemektedir. Bu konuya ilişkin belgelendirme kuruluşlarına yapılan müracaat sonrasında firmalar denetim ve doküman tetkiki gibi aşamalardan başarıyla geçtikten sonra enerji yönetimi sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

ISO 50001 Belgesi Teklif Aşaması

Özel ya da kamu kurumlarına belgelendirme hizmeti veren pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan öncelikle fiyat teklifi alınarak enerji yönetimi sistemine ilk adım atılmaktadır. Bu noktada fiyat, teklif alacak olan firmada bulunan personel sayısı gibi kriterlere göre artmakta ya da azalmaktadır. Çok sayıda eleman çalıştıran firmalar için denetleme aşamasının daha uzun süreceği göz önüne alındığında belgelendirme firmalarının personel sayısı hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Seçilen bir firma ile anlaşma sağlandıktan sonra müracaat işlemleri başlamaktadır.

ISO 50001 Belgesi Başvuru Aşaması

Enerji yönetimi belgesini almak isteyen kuruluş müracaat yapılacak olan kurum tarafından istenen evrak ve dokümanları eksiksiz olarak tamamlayarak belgelendirme firmasına müracaatını gerçekleştirir.

ISO 50001 Belgesi Doküman Tetkiki Aşaması

Enerji yönetimi sistemine başvuruda bulunmak için tüm dokümanlarının sunumunu gerçekleştiren firmalar belgelendirme firması tarafından atanan baş denetçi tarafından incelenmektedir. Hazırlanan dokümanlar kapsamında firmanın standartlara uygun şartlarda olup olmadığı gözde geçirilir. Uygun niteliklere sahip olan firma denetim planlama aşamasına geçirilirken, eksikleri bulunan firmaya yazılı bildirimde bulunarak eksiklerinin tamamlanması talep edilerek ek süre verilir.

ISO 50001 Belgesi Denetim Planlama Aşaması

Denetim planlama aşamasında bulunan firmanın büyüklüğü esas alınarak standart uygulamalarının yerinde görülmesi amacıyla denetim süresi ve tarihi gibi konular bu aşamada belirlenir. Belgelendirme firması tarafından belirlenen süre ve tarif ilgili firmaya iletilerek onayı istenir. Firmanın da onaylaması ile söz konusu tarihte denetim planlama gerçekleşir.

ISO 50001 Belgesi Denetim Aşaması

Kararlaştırılan tarihte denetim ilgili kurum tarafından bu aşamada gerçekleştirilmektedir.  Açılış toplantısı yapılarak denetim yapılmaya başlanır. Firma bünyesindeki her departman sisteme uygunlukları açısından denetçiler tarafından denetlenir. Elde edilen veriler kurum yetkilileri tarafından değerlendirilerek kapanış toplantısı ile firmaya bildirilir. Varlığı söz konusu olan eksiklik ve olumsuzlukların giderilmesi firmadan talep edilir. Denetleme ekibi tarafından varılan karar olumlu olduğunda ise belgelendirme iç prosedürü işlemeye başlamaktadır.

ISO 50001 Belgesi Sözleşme Aşaması

Elde edilen raporlar sonucunda ilgili ekip tarafından incelenmesi ve onaylanması durumunda enerji yönetimi sistemi sertifikası hazırlanır ve taraflar arasında belgelendirme sözleşmesi imzalanır. Üç yıl geçerli olan sistem sertifikası kapsamında yılda bir kez olmak üzere gözetim ekibi tarafından sistem sürekliliğinin takibi gerçekleştirilir. Yapılan tetkiklerin sonucuna göre sözleşmenin devamlılığı sürekli hale gelir.

ISO 50001 Belge Yenileme Aşaması

Belgelendirme firması tarafından 3 yıl geçerli olmak şartı ile verilen sistem sertifikaları süresi dolmadan önce yenilenmesi gerekmektedir. Buna göre işletme sahibi yeniden başvuru talebinde bulunarak belge süresinin uzatılmasını ister. Talep doğrultusunda yeniden yapılan denetlemeler sonrasında belge süresi 3 yıl daha uzatılmaktadır. Belge yenileme için gerekli olan başvuru, geçerlilik süresi dolmadan yaklaşık 2 ay önceden yapılmalıdır. Ek bir denetleme aşaması ile belge kullanımına ara verilmeden iki aylık zarfından enerji yönetimi sistemine kalındığı yerden devam edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir