En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 27001 / ISO 27001 Belgesi

ISO 27001 Belgesi

ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sisteminin oluşturulması sonucunda belgelendirme kuruluşu tarafından verilen belge ISO 27001 belgesidir. Bu belge bilgi güvenliği yönetim sistemini oluşturduğunuzu ispat eden yasal bir belgedir.

ISO 27001 Belgesi Nereden Alınır?

ISO 27001 belgesini alabilmek için öncelikle danışmanlık firması eşliğinde bilgi güvenliği yönetim sistemini işletmeye uygulamak gerekmektedir. Hazırlık aşaması bittikten sonra yine danışman aracılığı ile belge başvuru sürecine geçilecektir. Danışmanlık firması işletme için belgelendirme tekliflerini, belgelendirme kuruluşlarından alacaktır. En uygun teklif kabul edilip ödeme yapıldıktan sonra belgelendirme süreci başlayacaktır. Bu aşamada belgelendirme kuruluşu gerekli denetimleri ve incelemeleri yaparak işletmenin belgeyi alıp almaması konusunda karar verir. Her şey yolunda ise ISO 27001 belgesini almaya hak kazanmışsınız demektir.

ISO 27001 Belge Geçerlilik Süresi ve Belge Yenileme

Alınacak olan ISO 27001 belgesinin geçerlilik süresi üç yıl olarak belirlenmiştir. Bu süreç içinde yılda bir kez gözetim denetimi yapılacak ve işletmenin oluşturulan sistemi özenle sürdürüp sürdürmediğine bakılacaktır. Olumsuz bir durum olması halinde belgenin geçerliliğinin sona ermesine kadar varan ciddi durumlar olabilir. Ayrıca ara denetim ücretlerinin ödenmemesi de belge iptaline kadar gidebilmektedir. Üç yıl sonunda yeniden belge almak zorunluluğu yoktur ama belge yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Belge yenileme ücreti, ilk belgelendirme ücreti üzerinden hesaplanmaktadır. Belgelendirme fiyatları belgeyi verecek kuruluşa göre değişiklik gösterdiği için belge yenileme ücreti de değişkendir.

Ayrıca Bakınız.

ISO 27001 Nasıl Alınır?

ISO 27001 belgesinin alınabilmesi için belirli bir prosedür süreci vardır. Bu süreç başarıyla sonlandığında işletme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir