En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 27001 / ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sisteminin oluşturulması neticesinde işletmeye ISO 27001 belgesi verilmektedir. ISO 27001 belge alma süreci diğer ISO standartlarındaki belgelendirme süreçleriyle benzerlik göstermekle birlikte daha çok teknoloji ve internet alanında olması ile ayrılır. ISO 27001 belgesi alabilmek için öncelikle bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulmalı, sonrasında başvuru aşamasına geçilmelidir.

Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin Kurulumu

Bilgi güvenliği yönetim sisteminin kurulmasında aksaklık olmaması, düzenin sağlanması belgelendirme sürecinde denetimler başarılı geçmesine etki edecektir. Bu nedenle hazırlık aşamasına çok özen gösterilmelidir. Danışmanlık firmasının sunacağı hizmetlerin de yardımı ile işletmede bilgi güvenliği yönetim sisteminin kurulması kolay olacaktır. Kullanılacak güvenlik sistemleri konusunda da yine danışmanlardan yardım alınabilir. Sistem oluşturulduktan sonra son kontrollerin yapılması da denetimin aksamadan ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Danışmanlık firması önceden tecrübe sahibi olduğu için tüm bu işlemlerde uygulanacak adımlar konusunda kendilerine danışabilirsiniz.

ISO 27001 Belgesi Nereden Alınır?

ISO 27001 belgesi için yapılan hazırlıklar danışmanlık firmalarınca yönetilmesine karşın belgelendirme süreci belgelendirme kuruluşları tarafından yönetilmektedir. İşletmede gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra en uygun teklifi veren belgelendirme kuruluşu ile anlaşma sağlayabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Danışmanlık firmasıyla birlikte çalışıyorsanız bu işlemleri de yine danışman yapacaktır. Belgelendirme kuruluşu başvuru sonrasında denetim için işletmeyi ziyaret edecek ve komite her türlü faaliyet ve belgeyi inceleyecektir. Komitenin kararı olumlu yönde olursa ISO 27001 belgesini alabilirsiniz.

ISO 27001 Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

ISO 27001 belgesinin ne kadar sürede alınacağı her işletme için çok değişkendir. İşletmenin eksiklerinin çok olması hazırlık süresini uzatırken işletmede yapılacak işler az ise bu süre kısalacaktır. Başvuru süreci genellikle standarttır ama denetimlerin süresi de yine işletme büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Bu aşamalar atlatıldıktan sonra belge almaya hak kazanılmışsa denetim sonunda belge verilmektedir.

ISO 27001 Belgesi Geçerlilik Süresi ve Belge Yenileme

ISO 27001 belgesini almaya hak kazandıktan sonra sizi üç yıl içinde yılda bir kez olmak üzere yapılacak ara gözetimler bekliyor olacaktır. Bu gözetimlerden başarıyla çıkarsanız belgeniz üç yıl boyunca geçerli olacaktır. Üç yıl sonunda yapılması gereken işlem belge yenilemedir. Belge yenilme işleminden sonra ara denetimler son bulacaktır.

ISO 27001 Belgesi Veren Firmalar

ISO 27001 belgesini, belgelendirme kuruluşları vermektedir. Belgelendirme kuruluşuyla iletişim aşamasına gelene kadar yanınızda olacak ise danışmanlık firmalarıdır. Belgelendirme kuruluşları uluslararası bir kurum tarafından ya da TÜRKAK tarafından akredite edilmiş olabilir. Her iki durumda da belgenin başvuru süreci ve ISO 27001 standartları değişmemektedir.

Ayrıca Bakınız.

ISO 27001 Nasıl Alınır?

ISO 27001 belgesinin alınabilmesi için belirli bir prosedür süreci vardır. Bu süreç başarıyla sonlandığında işletme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir