ISO 17020 – iso9001belgesi.net http://www.iso9001belgesi.net iso9001belgesi.net Thu, 30 Mar 2017 20:50:32 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.2 http://www.iso9001belgesi.net/wp-content/uploads/2017/03/cropped-ISO-9001-32x32.png ISO 17020 – iso9001belgesi.net http://www.iso9001belgesi.net 32 32 126124985 ISO 17020 Danışmanlık http://www.iso9001belgesi.net/iso-17020-danismanlik/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-17020-danismanlik/#comments Thu, 30 Mar 2017 20:50:32 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=438 Herhangi bir muayene kuruluşu faaliyetini yerine getirebilmek adına ISO 17020 standartlarına uygun olduğunu ispat etmelidir. Bu uygunluğu kanıtladığı takdirde piyasada güven ve kalite ile hizmet verdiğine olan inanış artacaktır. Uluslararası gözetim hizmeti sunan kuruluşlardan fenni muayene hizmeti veren kuruluşa kadar pek çok hizmet alanı ISO 17020 standardına uygun olmak durumundadır. Genel manada faaliyet kriterlerini içeren …

The post ISO 17020 Danışmanlık appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
Herhangi bir muayene kuruluşu faaliyetini yerine getirebilmek adına ISO 17020 standartlarına uygun olduğunu ispat etmelidir. Bu uygunluğu kanıtladığı takdirde piyasada güven ve kalite ile hizmet verdiğine olan inanış artacaktır. Uluslararası gözetim hizmeti sunan kuruluşlardan fenni muayene hizmeti veren kuruluşa kadar pek çok hizmet alanı ISO 17020 standardına uygun olmak durumundadır. Genel manada faaliyet kriterlerini içeren standart, 16 maddelik detaylarıyla denetim ve kontrol içermektedir.

Kuruluşun kendi alanında hizmet verebilmesi için muhakkak ISO 17020 standardına uygun olduğuna dair belge bulundurması gerekir. Bunu yalnız başınıza gerçekleştirmek ise oldukça zordur. Bu nedenle piyasada yerini almış, profesyonel ve desteğini asla esirgemeyen Macroteknik Danışmanlıktan yardım alabilirsiniz.

ISO 17020 için Neden Danışmanlık Tercih Edilir?

ISO 17020 standardı için danışman desteğini almanız işlerinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Süreç içerisinde tüm prosedürü yerine getiren aynı zamanda denetim aşamasında kuruluşu yalnız bırakmayan danışman firma, uygunluk temin edilmesinde büyük rol oynamaktadır.

ISO 17020 akreditasyonundan geçmenizi mümkün kılmak için daha önce başarılı sonuçlar elde etmiş, prosedürleri ve evrak işleyişini detaylıca bilen, eğitimlere hâkim bir danışmanlık tercih etmelisiniz. Bu tercihiniz ile personel yetkinliğinizden, araç donanımınıza kadar her konuda yeterli onayı almış olmak için Macroteknik yanınızda olacaktır.

ISO 17020 Danışmanlık Hizmeti Nasıl İşlemektedir?

ISO 17020 sürecinde danışmanlık firmasıyla anlaşıldıktan sonra belirlenen ekip ile kuruluşun üst yönetimi toplantı yapmalıdır. Ön toplantının temelinde durum değerlendirilmesi, var olanın irdelenmesi esas olacaktır. Kuruluşun var olan sistemi göz önünde bulundurulduğunda bir sonraki adım daha rahat tahmin edilebilecektir. Bunun için danışmanlık analiz ve denetim adımlarını sağlam atmalıdır. Sağlıklı atılan adımlarla süreç çok daha kolay ilerler.

İlk adımdan sonra yetkili personel üzerine yoğunlaşılacaktır. Eksikler ve var olanların uzmanlık durumu masaya yatırılacak bir sonraki basamakta personelin görev dağılımı üzerinden geçilecektir. Bu basamak personel maddesi kapsamında değerlendirilecek ve eğitim aşaması bu sayede şekil alacaktır.

ISO 17020 Danışmanlık Hizmetinde Personel Düzeni

Çalışmak istediğiniz danışmanlık firmasının prensipleri önemlidir. ISO 17020 uygunluğunda sizin için önemli olan personel düzeni, danışmanlık firmanızın kalitesi ile yakından ilgilidir. Bu nedenle personel yetkinliğinin analiz edilmesi ve üzerine yoğunlaşılması önemlidir.

Danışman firmanız, personelinize genel standart eğitiminin ardından dokümantasyon ve numune alma eğitimi de verecektir. Personel eğitimi tamamlandıktan sonra iç ve dış teknik düzenlemeler üzerine yoğunlaşılacaktır.

ISO 17020 için Danışmanlık Hizmeti

Personel eğitimini sonlandıran danışman firmanız ISO 17020 standardına uygunluğunuzu ortaya koymak için iç ve dış teknik düzenlemelerine yönelecektir. Bu süreçte araç analizinden dokümanların detaylarına kadar her nokta gözden geçirilecektir. Revize edilmesi gereken noktalar revizyon ile düzeltilecek iç tetkik kısmına adım atılacaktır. İç tetkik eğitimleri tamamlandıktan sonra denetlemeye hazır olunacaktır.

Faaliyetlerin uygulanması, sonuçların değerlendirilmesi, raporların gözden geçirilmesinin ardından akreditasyon için başvuruda bulunulabilir. Müracaat aşamasında danışman firmanız gerekli olan evrakları temin etmenizi sağlayacaktır. Sonrasında denetim aşamasında destekçiniz olacak, bilgi ve belgeler ile beraber akreditasyon sürecinde yanınızda bulunacaktır. Denetim sonrasında kurul tarafından tespit edilen herhangi bir uygunsuzluk söz konusu olduğunda danışmanlık firmanız kapatılmasına yardımcı olacaktır.

The post ISO 17020 Danışmanlık appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-17020-danismanlik/feed/ 2194 438
ISO 17020 Nedir? http://www.iso9001belgesi.net/iso-17020-nedir/ http://www.iso9001belgesi.net/iso-17020-nedir/#comments Wed, 29 Mar 2017 20:11:02 +0000 http://www.iso9001belgesi.net/?p=434 ISO 17020 herhangi bir sektörde muayene işlerini devam ettiren kuruluşların yeterlilikleri için kriter belirlemek ve muayene kuruluşlarına olan güveni arttırmak amacıyla düzenlenen uluslararası standarttır. Ürünlerin ve malzemelerin incelenmesini, araştırılmasını, şartlara uygun olup olmadığının kararına varılmasını sağlayan fonksiyonları içermektedir. Gereken detaylara sahip olup olmama durumunda müşterilere ya da denetim yapan kuruluşlara verilen rapora ait özellikleri de …

The post ISO 17020 Nedir? appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
ISO 17020 herhangi bir sektörde muayene işlerini devam ettiren kuruluşların yeterlilikleri için kriter belirlemek ve muayene kuruluşlarına olan güveni arttırmak amacıyla düzenlenen uluslararası standarttır. Ürünlerin ve malzemelerin incelenmesini, araştırılmasını, şartlara uygun olup olmadığının kararına varılmasını sağlayan fonksiyonları içermektedir. Gereken detaylara sahip olup olmama durumunda müşterilere ya da denetim yapan kuruluşlara verilen rapora ait özellikleri de barındırmaktadır.

ISO 17020 Standardının Amacı Nedir?

ISO 17020, muayene hizmeti yapan kuruluşların faaliyet kriterlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Muayene kuruluşlarının yetkinliğine dair hazırlanmış uluslararası bir standarttır. Bu şekilde muayene yapan kuruluşların da bazı denetlemelerden geçtiği, kriterlere bağlı kaldığı gözlemlenmektedir. Kriterlerin belli denetçiler tarafından düzenlenmesi ve uluslararası sahada bulunması müşteri güveni açısından da oldukça önemlidir.

ISO 17020 standardı sayesinde uluslararası alanda denetim geçiren muayene yetkilerinin sınırsız olmadığını bilen kuruluşlar çalışacaktır. Güven ve kalite için bu kriterler oldukça önemlidir.

ISO 17020 Akreditasyonu Alması Gereken Hizmet Alanları Nelerdir?

Muayene hizmeti veren kuruluşlar için detaylı denetim gerektiren ISO 17020 standardı, belli hizmet alanlarında zorunlu kılınmaktadır. Bu alanlardan ilki uluslararası gözetim hizmeti sunan kuruluşlardır. Bu kuruluşların, yetkinlikleri ve hizmetleri için ISO 17020 standardına uygunluğu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu alan dışında araç muayene istasyonları da aynı kriterlerden sorumludur. Ayrıca egzoz emisyon ölçüm istasyonları da ISO 17020 standardından sorumludur.

Düzenli olarak fenni muayene hizmeti veren tüm kuruluşlar ve muayene uygunluk kontrolü yapan kuruluşlar da aynı standarttan mesuldür.

ISO 17020 Akreditasyonu Nasıl Gerçekleşir?

Herhangi bir muayene kuruluşu faaliyete geçebilmek için ISO 17020 standardına uygunluk akreditasyonunu sağlamalıdır. Bunu sağladıktan sonra güvenilir şekilde muayenelerini gerçekleştirebilmektedir. Uygunluk için başvuru dosyası hazırlığında muhakkak danışman firma ile anlaşılmalıdır. Anlaşma yapıldıktan sonra firma danışmanı başvuru dosyasını oluşturur ve TÜRKAK’a sunar. Akreditasyon kurumu tarafından kontrol edildikten sonra eksiklikler varsa üzerinde durulması gerektiğine dair rapor tutulur. Tamamlanma işlemi sona erdiğinde belirlenen denetim grubu ile denetim sağlanır. Akreditasyon kurumu bu süreçte hayli esnek davranacak tarih ve denetçiler konusunda ortak kararlar alınacaktır. Denetimin ardından herhangi bir eksiklik varsa tamamlanması beklenir. Son aşamada danışman firma ile beraber belgelendirme kurumuna başvurulur. Kurum uygunluk verirse bu durumda akreditasyon yayımlanabilir.

ISO 17020 Hangi Bölümlerden Oluşmaktadır?

ISO 17020 16 ayrı maddeden meydana gelmektedir. Bu 16 madde giriş, kapsam, tarifler ile başlamaktadır. Daha sonra arkasından bağımsızlık, tarafsızlık, dürüstlük ve gizlilik gelmektedir. Muayene kuruluşu, muayene sırasında hangi bilgiyi edinirse edinsin bunun gizli kalacağını bilmelidir. Gizlilik maddesinden sonra organizasyon ve yönetim kriteri, kalite sistemi kriteri ve personel gelmektedir. Personel kriterinde bulunan temel detayda muayene kuruluşu hizmete devam edebilmek için işinde uzmanlaşmış olan personel çalıştırmalıdır maddesi üzerinde yoğunlaşmıştır.

Tesisler ve teçhizat, muayene metotları, kayıtlar ve raporlar diğer maddeler arasında yer almaktadır. Son olarak şikâyet ve itirazlar da maddelerin içinde yerini almıştır. 16 madde ile denetim geçiren muayene kuruluşu bu maddelerden geçtikten sonra yetkinliğini alıp hizmet vermeye devam edebilir. Geçememesi durumunda ise eksikliklerini tamamlaması gerekecektir. Aksi halde güven ve kalite standartları dışında kalmış olarak kabul edilir.

The post ISO 17020 Nedir? appeared first on iso9001belgesi.net.

]]>
http://www.iso9001belgesi.net/iso-17020-nedir/feed/ 2597 434