En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 17020 / ISO 17020 Danışmanlık

ISO 17020 Danışmanlık

Herhangi bir muayene kuruluşu faaliyetini yerine getirebilmek adına ISO 17020 standartlarına uygun olduğunu ispat etmelidir. Bu uygunluğu kanıtladığı takdirde piyasada güven ve kalite ile hizmet verdiğine olan inanış artacaktır. Uluslararası gözetim hizmeti sunan kuruluşlardan fenni muayene hizmeti veren kuruluşa kadar pek çok hizmet alanı ISO 17020 standardına uygun olmak durumundadır. Genel manada faaliyet kriterlerini içeren standart, 16 maddelik detaylarıyla denetim ve kontrol içermektedir.

Kuruluşun kendi alanında hizmet verebilmesi için muhakkak ISO 17020 standardına uygun olduğuna dair belge bulundurması gerekir. Bunu yalnız başınıza gerçekleştirmek ise oldukça zordur. Bu nedenle piyasada yerini almış, profesyonel ve desteğini asla esirgemeyen Macroteknik Danışmanlıktan yardım alabilirsiniz.

ISO 17020 için Neden Danışmanlık Tercih Edilir?

ISO 17020 standardı için danışman desteğini almanız işlerinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Süreç içerisinde tüm prosedürü yerine getiren aynı zamanda denetim aşamasında kuruluşu yalnız bırakmayan danışman firma, uygunluk temin edilmesinde büyük rol oynamaktadır.

ISO 17020 akreditasyonundan geçmenizi mümkün kılmak için daha önce başarılı sonuçlar elde etmiş, prosedürleri ve evrak işleyişini detaylıca bilen, eğitimlere hâkim bir danışmanlık tercih etmelisiniz. Bu tercihiniz ile personel yetkinliğinizden, araç donanımınıza kadar her konuda yeterli onayı almış olmak için Macroteknik yanınızda olacaktır.

ISO 17020 Danışmanlık Hizmeti Nasıl İşlemektedir?

ISO 17020 sürecinde danışmanlık firmasıyla anlaşıldıktan sonra belirlenen ekip ile kuruluşun üst yönetimi toplantı yapmalıdır. Ön toplantının temelinde durum değerlendirilmesi, var olanın irdelenmesi esas olacaktır. Kuruluşun var olan sistemi göz önünde bulundurulduğunda bir sonraki adım daha rahat tahmin edilebilecektir. Bunun için danışmanlık analiz ve denetim adımlarını sağlam atmalıdır. Sağlıklı atılan adımlarla süreç çok daha kolay ilerler.

İlk adımdan sonra yetkili personel üzerine yoğunlaşılacaktır. Eksikler ve var olanların uzmanlık durumu masaya yatırılacak bir sonraki basamakta personelin görev dağılımı üzerinden geçilecektir. Bu basamak personel maddesi kapsamında değerlendirilecek ve eğitim aşaması bu sayede şekil alacaktır.

ISO 17020 Danışmanlık Hizmetinde Personel Düzeni

Çalışmak istediğiniz danışmanlık firmasının prensipleri önemlidir. ISO 17020 uygunluğunda sizin için önemli olan personel düzeni, danışmanlık firmanızın kalitesi ile yakından ilgilidir. Bu nedenle personel yetkinliğinin analiz edilmesi ve üzerine yoğunlaşılması önemlidir.

Danışman firmanız, personelinize genel standart eğitiminin ardından dokümantasyon ve numune alma eğitimi de verecektir. Personel eğitimi tamamlandıktan sonra iç ve dış teknik düzenlemeler üzerine yoğunlaşılacaktır.

ISO 17020 için Danışmanlık Hizmeti

Personel eğitimini sonlandıran danışman firmanız ISO 17020 standardına uygunluğunuzu ortaya koymak için iç ve dış teknik düzenlemelerine yönelecektir. Bu süreçte araç analizinden dokümanların detaylarına kadar her nokta gözden geçirilecektir. Revize edilmesi gereken noktalar revizyon ile düzeltilecek iç tetkik kısmına adım atılacaktır. İç tetkik eğitimleri tamamlandıktan sonra denetlemeye hazır olunacaktır.

Faaliyetlerin uygulanması, sonuçların değerlendirilmesi, raporların gözden geçirilmesinin ardından akreditasyon için başvuruda bulunulabilir. Müracaat aşamasında danışman firmanız gerekli olan evrakları temin etmenizi sağlayacaktır. Sonrasında denetim aşamasında destekçiniz olacak, bilgi ve belgeler ile beraber akreditasyon sürecinde yanınızda bulunacaktır. Denetim sonrasında kurul tarafından tespit edilen herhangi bir uygunsuzluk söz konusu olduğunda danışmanlık firmanız kapatılmasına yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir