En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 14001 / ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır?

Çevrenin korunmasına yönelik olarak firmalara verilen ISO 14001 belgesini alabilmek için belirli adımların yerine getirilmesi ve ardından belgelendirme başvurusu yapılması gerekmektedir. Belgenin alınma süresi bazı hususlara göre değişiklik gösterir. Bu süreçte danışmanlık ve belgelendirme firmalarıyla çalışma yapmak gerekecektir.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Nasıl Kurulur?

ISO 14001 belgesi alabilmek için kuruluşun bazı detayları yerine getirmesi ve denetlemelerden başarıyla çıkması gerekmektedir. Bu sürece nasıl hazırlanılacağı, başvuru adımları gibi işlemlerle ve konuyla ilgili eğitimi vermekle görevli olan danışmanlık firmaları sayesinde belge alma süreci daha kolay atlatılabilir. Bu işte görevli danışmanlık firmasında çevre mühendisi bulundurmak ve yasal mevzuata hakim olmak önemlidir.

Çevre yönetim sistemini kurmak için öncelikle anlaştığınız danışmanlık firması iş yerinize gelecek ve ISO 14001 sistemini anlatacak ve var olan durumu yorumlayacaktır. Var olan duruma göre yapılması gerekenler belirlenecektir. Böylece firma için sistemi oluşturma süreci başlayacaktır. Başvurudan önce firmada sisteme dair olması gereken her şey hazır olmalıdır.

Sistemi oluşturmak için öncelikle firmanın hangi faaliyetlerinin çevreyi etkilediği, risk değerlendirme faaliyeti, çevreye olan etkinin nasıl azaltılacağı, çevreyi etkileyecek acil bir kazada neler yapılacağı adım adım belirlenmelidir. Ortaya çıkan rapor neticesinde yapılması gerekenlere başlanmalıdır. Bu hazırlık süreci firmanın işlemleri ne kadar hızlı yaptığına göre değişiklik gösterebilir.

ISO 14001 Belgesi Nereden Alınır?

ISO 14001 belgesini akredite olan uluslararası belgelendirme kuruluşları tarafından verilir. Belgeyi almak için danışmanlık firması eğitim ve danışmanlık hizmeti verecektir. Danışmanlık firmaları, belgelendirme için belgelendirme firmalarından fiyat teklifi alacaktır. Tekliflerden en uygun olanı veren firma ile sözleşme imzalanır ve belgelendirme süreci başlar. Denetimler iki aşamada gerçekleşmektedir. İlk aşamada firmanın yasal mevzuata uyumuna bakılır ve eksiklere yönelik ön denetim yapılır. Ön denetim sonrasında firmaya eksikleri gidermesi için zaman verilir ve ikinci aşamada gerçek denetim yapılır. Denetim neticesinde firmada eksik olmadığına karar verilirse ISO 14001 belgesi, belgelendirme kuruluşu tarafından hazırlanır.  Belgelendirme kuruluşu ile yapılan sözleşmede denetim, belge ve ara denetim ücretleri belirlenmiştir.

ISO 14001 Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

ISO 14001 belgesini hemen her sektörde faaliyet gösteren kuruluş alabilmektedir. Belgenin alınması bu nedenle birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. ISO 14001 belgesi alma süresi yasal gerekler, müşteri istekleri, personel ve ekip yapısı, üst yönetimin ilgisi, projenin etkin yönetimi ve projenin liderine göre değişiklik göstermektedir. Projenin etkin bir şekilde yönetilmemesi belge başvuru süresini geciktirecektir. Ayrıca aynı sebep denetimlerde çeşitli sorunlar yaşanmasına ve belge verilme süresinin ötelenmesine neden olabilmektedir.

Ayrıca Bakınız.

ISO 14001 Danışmanlık

ISO 14001 Danışmanı

Birçok canlının yaşam alanı olan çevrenin, dış etkenler ve özellikle insanlar tarafından kirletilmesi sonucunda çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir