En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 10002 / ISO 10002 Nedir?

ISO 10002 Nedir?

ISO 10002, tam olarak müşteri memnuniyeti yönetim sistemi standardı olarak tanımlanmaktadır. Kuruluşlarda meydana gelen şikâyetleri ya da memnuniyetsizlikleri ortadan kaldırmayı amaç edinen, müşterilerin şikâyetlerini idare etmeyi kolaylaştıran yönetim sistemidir. Kuruluşların müşterileri memnuniyetinin artmasını sağlayan ISO 10002,  bu şekilde sabit müşteri kazanılmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca müşterilerin tüm geri dönütleri sayesinde piyasada varlığın uzun ömürlü olması da kolaylaşmaktadır.

ISO 10002 yönetiminin en büyük avantajı uzun soluklu müşteri elde etmektir. Kalıcı ve uzun süreli memnuniyetler kâr payınızın da oldukça kalıcı olacağının kanıtıdır.

ISO 10002’nin Amacı Nedir?

Geleneksel ve eski moda olan müşteri beklentisini karşılama teknikleri, bugün bulunan rekabet ortamında pek de işe yaramamaktadır. Pazar payının her geçen gün alternatif kuruluşlarla dolması, firmaların sabit müşteri kazanmalarını zorunlu kılmaktadır. Artan müşteri sayısı ise memnuniyet proseslerini yönetmekte sorun yaşanmasına neden olmaktadır. ISO 10002 ile müşteri şikâyetleri sistematik şekilde yürüyecek daha sağlıklı geri dönütler alınacaktır.

ISO 10002’nin Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

ISO 10002’nin tercih edilmesinin temel nedeni, var olan müşterinin kalıcı olmasını sağlamaktır. Bunu şikâyetleri sistemli şekilde yöneterek mümkün kılmak oldukça profesyoneldir. Sitemin önleyici düzeni sayesinde memnuniyet kaybı yaşanan müşterilerin tespiti, geri dönütler ve pazarda yaratılan izlenimler çok daha kolay takip edilmektedir.

ISO 10002 tercih edildiğinde müşterilerin şikâyetleri karşısında nasıl davranılması gerektiği, kuruluşların nasıl bir yol izlemesi gerektiği ortaya koyulmuştur. Müşteri şikâyetlerinin kategorize edilmesini sağlayan sistem, kuruluşun hangi durumlarda yalnızca özür dilemesi gerektiğini hangi durumlarda tazminat ödemesi gerektiğini öğretmektedir.

ISO 10002’nin Avantajları Nelerdir?

ISO 10002’nin en büyük avantajı hem kuruluşun hem müşterinin yanında olmasıdır. Her iki tarafında da mağdur edilmesine fırsat vermeyen sistem, müşterilerin geri dönütleri sayesinde kuruluşa rehberlik etmektedir. Kuruluşlara müşterilerin tüm şikâyetlerini dikkate almaları gerektiğini belirten standart, bunun kurallar çerçevesinde sonuçlandırılması gerektiğini de ortaya koymaktadır.

ISO 10002 ile müşteri ile yaşanan tüm sorunlar en adil tekniklerle çözüme ulaştırılmaktadır. Bu nedenle hem müşterilerin hem de kuruluşların tercih ettiği bir yönetimdir.

 ISO 10002’nin Sonuçları Nelerdir?

ISO 10002’nin tercih edilmesi durumunda müşteri geri dönütlerine daha bilinçli yaklaşmak mümkündür. Kuruluşlar bu sistemle hem kendi haklarını hem de müşteri haklarını yakından tanımaktadır. Müşteriye önemsendiğini hissettiren sistem aynı zamanda kuruluşa da yalnız olmadığını göstermektedir.

ISO 10002 kullanan kuruluşlar, kullanım sonrasında müşterilerinin daha olumlu dönütlerle adım attığını sıkça dile getirmektedir. Kaybedilen müşterinin yerine yenisini kazanmak kuruluş için oldukça zaman kaybıdır. Bu nedenle ISO 10002 sayesinde var olan müşterinin memnuniyetini kazanmak esastır.

ISO 10002 Belgesi Nasıl Alınmaktadır?

Kuruluş olarak ISO 10002 belgesi temin edilmek istendiğinde öncelikle danışman firma bulunmalıdır. Firma ile tüm prosedürler daha profesyonel ve daha hızlı ilerleyecektir. Macroteknik Danışmanlık ile bu süreci atlatmanız oldukça rahat olacaktır. İlk olarak mevcut şikâyet yönetim sistemi ile ISO 10002 kıyaslanmalıdır. Elde olan ile yapılmak istenen arasında veri kıyaslanması sonrasında fazla çaba sarf edilmesi gereken konular belirlenecektir. Sonrasında tetkik ve belgelendirme aşamasına geçilecektir. Bu iki aşamanın arkasından danışmanlık firması ile çalışarak 3 yıl geçerliliğini koruyacak sertifika elinizde olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir