En Son Yazılar
Anasayfa / ISO 10002 / ISO 10002 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 10002 Belgesi Nasıl Alınır?

Müşterilerden gelen şikayetleri pek çok işletme müşteri memnuniyeti yönetimi ile kendi lehine çevirebilmektedir. Bunda etkisi büyük olan ISO 10002 belgesi hem marka değerinin korunmasında hem de müşteri beklentilerine odaklı hizmet verebilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu noktada firmalara verilen belge, müşterilerin şikayetlerini zamanında ele alabilme sağlıklı bir geri dönüş yapabilme ve en önemlisi müşteri şikayetlerini anlayabilme yeteneği kazanabilme konusunda gerekli nitelikteki bir belgedir. Bu amaçla oluşturulmuş olan standart sadece şikayetleri değil geleceğe yönelik fırsatlar oluşturabilme becerisi kazanabilmeyi de sağlamaktadır.

ISO 10002 Belgesi Nasıl Alınır?

İşletmelerin müşteri ilişkilerine bu denli faydası olan ISO 10002 standartları sertifikasını pek çok kuruluş almak istemektedir. Bunun için hizmet veren belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunmak gerekmektedir. Söz konusu kuruluşlar başvuruda bulunan firma bünyesinde müşteri memnuniyeti standartlarının belirli bir süre uygulanmış olması özelliğini aramaktadır. Belge almak için tercih edilen belgelendirme kuruluşunun öncelikle resmi yetkilerinin olup olmadığına bakılmalıdır. Belge fiyatından çok geçerlilik niteliklerini ele almak verilen emek ve ücretin boşa gitmeden amacına ulaşmasını sağlayacaktır.

ISO 10002 Belgesi Alma Aşamaları

Sözleşme yapılan belgelendirme kuruluşu başvuruda bulunan firma için öncelikle uygunluk değerlendirmesi yapmaktadır. Öncesinde aranan standartların uygulanmış olma prensibi neticesinde başlayan denetim çalışmaları sonrasında işletmenin ISO 10002 belgesini almak için hiçbir engel bulunmadığında kısa süre içinde belge hazırlanarak ilgili firmaya teslim edilmektedir.

ISO 10002 Belgesi Başvuru Aşaması

Müşteri memnuniyeti yönetimi sertifikasına sahip olarak hizmet vermek isteyen işletmelerin başvuru formunu doğru bir şekilde doldurarak sözleşme yapacakları belgelendirme kuruluşuna teslim etmeleri gerekmektedir. Başvuru sürecinde firmanın kuruma sunduğu tüm belgeler eksiksiz olarak incelenerek denetlenir. İstenen tüm standartlar yerine getirildiği takdirde denetim aşamasına geçilir. Herhangi bir eksiklikler söz konusu olduğunda firmaya eksikliklerin tamamlanması yönünde geri dönüş sağlanır ve ek süre tanınır.

ISO 10002 Belgesi Alırken Danışmanlık Hizmeti Almak Gerekli Midir?

Başvuru aşamasında denetim yapmakta olan kuruluşlar müşteri memnuniyeti yönetimi sertifikası için müracaatta bulunmuş olan işletmelerin daha önce bu sistemi uygulamış olmaları şartı aranmaktadır. Firmaların kendi sistemlerini kurmaları ve sürdürebilmeleri kendi bünyelerinde zor olacağı için bu alandaki danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak yerinde olacaktır. Alınacak olan danışmanlık pek çok işletme için ek bir maliyet olarak istenmeyebilir ancak ISO 10002 belgesinin firma hizmetlerine ve geleceğine olan katkıları ödenecek maliyetin çok çok üzerinde olacaktır.

ISO 10002 Belgesini Almak Ne Kadar Sürer?

ISO 10002 belgesi standartları sektörlere uygulanabilir özellikte olması nedeniyle bir kuruma ya da ürüne mal edilemez. Firmalar kendi sektörlerine bu standartlar uyarlamak üzere belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunabilirler. Ancak kurulan standart sisteminin firma tarafından benimsenme yapısına, kadrosuna, yönetimin bu sisteme inanması gibi faktörler belgenin alınma süresini kısaltmakta ya da uzatmaktadır. Diğer yandan bu noktada hizmet alınan danışmanlık kuruluşunun ya da firma personelinin çalışma prensipleri de belge alma süresini doğrudan etkilemektedir. İşletmeler belge alacakları kurumu kendileri seçmekle yükümlüdür ve bu konuda hiçbir yasal zorunluluk yoktur. Belgelendirme firmasının özellikleri noktasında işletmelerin kendi müşteri portföylerini göz önünde bulundurmaları alacakları hizmetinde kalitesini artıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir