En Son Yazılar
Anasayfa / CE Belgesi / CE Belgelendirme Firmaları

CE Belgelendirme Firmaları

Üretilen ürünlerin Avrupa ürün mevzuatlarına uygun olup olmadığını gösteren CE işareti, belgelendirme ile yapılmaktadır. CE işareti olan ürünün Avrupa’da serbest biçimde dolaşmasına olanak sağlar. CE belgesi için ürünlerin pasaportu olduğu söylenebilir. CE ile ilgili en büyük yanlış belgeye kalite markası gözüyle bakılmasıdır. CE işaretinin hiçbir marka ile ilişkisi yoktur ve belge sahibi olan imalatçı tarafından ürünün üzerine yapıştırılmaktadır.

CE Belgelendirme Firmaları Ne Gibi Hizmetler Verir?

Ürününüzün çevreyle uyumlu olduğunu gösteren CE işareti almak için ilk olarak size danışmanlık yapacak firmaya başvuru yapmalısınız. Firma belge almak için başvurulacak ürünle ilgili gerekli araştırmaları ve testleri yapacaktır. Bu ürüne yönelik dokümanların ve kayıtların hazırlandığı bir rapor oluşturacaktır. Hazırlanan evrakları CE teknik dosya ismi ile toparlayarak belgelendirme aşamasına geçecektir.

CE Belgesi Nereden Alınır?

CE belgesi almak için danışmanlık firmasına başvurursunuz ve hazırlıkları yaparsanız ama firmanın denetlenmesi ve belgenin verilmesi belgelendirme kuruluşu tarafından yapılmaktadır. Belgelendirme kuruluşları danışmanlık firmalarının getirdiği evrakları inceleyerek ve gerekli denetlemeyi yaparak başvuruyu yapan işletmenin CE belgesi alıp almayacağına karar verir. Kısacası CE belgesini alabilmek için danışmanlık hizmeti veren firma ile çalışırsınız ama belgeyi alıp almamanıza belgelendirme kuruluşları karar verir. Belgelendirme yetkisi olan bu onaylanmış kuruluşlar, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde bulunan yetkili kişiler tarafından denetimler yapıldıktan sonra uygun görülmüşlerdir. Onaylanan kuruluşların isimleri Avrupa Birliği’ne gönderilir ve isimler Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak duyurulur.

CE Belgesi için Belgelendirme Firmasıyla Çalışmak Şart mıdır?

CE belgesi almak için danışmanlık firmasıyla çalışmanız zorunlu değil ama gereklidir. İşlerin daha sağlıklı ilerlemesi ve CE belgesinin daha hızlı alınması için tercihiniz danışmanlık firmasıyla çalışmak olmalıdır. Ancak belgenin onaylanması ve alınması için onaylanmış kuruluşlara başvurmak şarttır. Onaylanmış kuruluşlar dışında bir yerden CE belgesi almak mümkün olmamakla birlikte alınsa bile geçerlilikleri yoktur.

CE Belgelendirme Süreci Nasıl İşler?

Danışmanlık hizmeti veren firma, işletmeniz adına başvuru yaptıktan sonra belgelendirme firması önce evrakların doğruluğunu kontrol edecektir. Evraklarda bir sıkıntı olmamışsa; denetleme yapmak için işletmeyi ziyaret edecektir. Denetlemede hem firma hem ürünler incelenecek; gerekli testlerden geçirilecektir. Denetleme olumlu sonuçlanırsa aynı anda CE belgenizi alabileceksiniz. Denetimde işler yolunda gitmemişse eksiklerin giderilmesi için işletmeye zaman verilir ve denetleme için yeni bir tarih belirlenir. CE belgesi alındıktan sonra ürünlerin üzerine CE işareti eklenebilmektedir.

CE Belgelendirme Firmalarının Ücretleri

CE belgelendirme sürecinde hem danışmanlık firmasına hem de onaylanmış belgelendirme kuruluşuna ücret ödemek gerekecektir. Vereceğiniz ücretler bölgelere, firmalara, verilen hizmetlere göre değişmektedir. Danışmanlık firmanız belgenizi alabilmeniz için birçok belgelendirme kuruluşundan teklif alabilir. En uygun fiyat teklifini değerlendirmek şansına sahipsiniz. CE belgesi almak için yaptığınız harcamaları sağlam bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Yaptığınız bu harcama size ve işletmenize fazlasıyla olumlu bir geri dönüş olacaktır.

CE Belgelendirme Firması Seçerken Dikkat Edilecekler

CE belgelendirmesi için size danışmanlık yapacak firmanın referanslarına mutlaka bakmalısınız. Firmanın yapmış olduğu iş sayısı, tecrübesini doğrudan gösteren detaylardan bir tanesidir. Danışmanlık firması dışında dikkat edeceğiniz belgelendirme kuruluşu olmalıdır. Belgelendirme kuruluşlarından dilediğinizi tercih etme şansına sahipsiniz ama bazı detaylara dikkat göstermelisiniz. Belgelendirme kuruluşunun Avrupa Birliği tarafından onaylanmış olmasına, isminin Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayınlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kuruluşların verdiği fiyatların neleri kapsadığına ve piyasa değerinin çok üstünde olmaması da önemlidir. Tüm değerlendirmelerin ardından CE belgelendirme firmanızı tercih edebilir ve süreci başlatabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.

CE Belgesi

Üretilen ve ihraç edilen ürünler için CE belgesinin zorunlu olması, ithalatçı ve üreticisinin sorumlu olduğu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir